Quantcast
Channel: Mali Iv & Slurporama
Viewing all 86 articles
Browse latest View live

Blogomanija'13: #girlpower

$
0
0
Još uvek se nisam raspakovala, ali sam odmah sela da prebacim fotografije i spremim ih za ovaj post. OK, moram reći da sam se dugo premišljala da li da napišem ovaj roman iz dva toma, međutim, kako su na čekanju postovi s prazničnim motivima čija smo snimanja organizovali još pre mesec dana – moraću da se skratim i ubrzam kako znam i umem.

Šta da vam kažem, sem da blistam(o). Vratili smo se puni utisaka i to pozitivnih, jer i ono što nije valjalo, ostalo je za nama u nekoj izmaglici, poput ove na fotografiji ispod. Ono što vam odmah mogu reći, jeste da je Blogomanija iz mog ugla ostala obeležena heštagom girlpower i naravno čajem o kojem se toliko pričalo... 


Znate da ja volim da krenem onako, od Kulina-Bana, ali sam ovaj put rešila da vam ne prepričavam svakih 30 minuta, nego da izdvojim one trenutke koje ću svakako još dugo pamtiti. A oni su izgledali otprilike ovako... 

Nakon šest sati putovanja do Kopa i slušanja Niggora i Marka Kona kroz šaljive priče, odjurili smo na večeru i nakon nje pravac u sobu. Da, žurke su već to veče počele, ali neki od nas su taj dan radili, pa putovali, pa imali problema sa preuranjenom tremom – te smo se samo ušuškali u bade-mantile i opustili u toplim apartmanima Hotela Grand & Spa– MK kompleksa. 

Interni partei je započet uz pomoć moje dve roomies – Lalicom i Ptičicom. Kako bismo opravdale zvanje blogerki, odmah smo povadile lapove i prikačile telefone na punjenje, jer su gedžeti tih par dana bili glavni modni detalji. Sve je išlo preko Twittera, tako da sam morala nakon toliko godina posustati i otvoriti nalog. Oni koji vole da cvrkuću, mogu me naći pod nickom (gle, iznenađenja): @mali_iv

Lalicino i moje konstatovanje je bilo sledeće: ''Kada budu pravili prvu Instagramiju, mi ćemo biti glavne face''. Uostalom, 140 karaktera je izuzetno malo za one moje hejt statuse koje toliko volite. :) 


Vreme je bilo divno! Sav taj sneg, sav taj čist vazduh i sva ta belina... Alergija je nestala na tri dana i konačno sam ponovo mogla da dišem vani, bez šala preko usta u stilu nindža. Bila sam manje lenja, pa sam ovaj put ponela aparat sa sobom, ali i Tamron 28-75 umesto standardnog Canon 18-55. Jes' da je bilo teško nositi ga, ali sam odlučila da moram vežbati s njim, jer se svaki trud isplati (i jeste se isplatio, fotke su ispale bolje nego što sam očekivala!). Sva ta belina oko nas je bila teška za uhvatiti, ali polako, zima je tek počela, te će biti dana za vežbanje. 


Nismo se mnogo kretale van kompleksa, jer je obaveza bilo toliko, da nisam stigla otići ni na čas joge kod Maje. Jurcanje sa konferencija na večeru, sa večere na kafu, sa kafe u sobu, iz sobe na žurku – razradilo mi je pritisak, ali i razgradilo tremu. Da sam imala previše slobodnog vremena, verovatno bih nestala u nekom ćošku hotela i ne bih se ni pojavila na onoj prvoj bini. 

Predstavljanje u glavnoj konferencijskoj sali je prošlo sasvim OK, uzimajući u obzir da smo sve bile na bini istovremeno, pa smo jedna drugoj držale strah, a i sala je bila skoro prazna, jer smo dobile termin koji je zbog kašnjenja uveliko zašao u vreme za ručak. Slušati ''fešn blogerke'' ili otići na komplet lepinju – pitanje je sad?! 

I to se nekako završilo, pa sam skupila hrabrost i pustila play kada je izašao ovaj snimak.: predstavljanje ženskog foruma na livetv.rs. 

Prvi deo stravičnog izlaženja i pričanja pred narodom je bio gotov, pa smo Lalica i ja rešile da se opustimo uz šoljicu čaja u lounge baru kraj kamina. Moram reći da mi je ovo bio omiljeni deo kompleksa, jer je imao sve ono što zamišljate kada vam neko pomene planinsku idilu. Topli šal oko ramena, lap u krilo i pripremanje prezentacije/radionice za sutradan. Kasnije su nam se pridružile Brana i naša organizatorka, tj. šefica – Cvijeta, pa smo nazdravile uz jedan dug i vrlo inspirativan razgovor. Nakon toga je usledila žurka, gde je jedini vredan pominjanja momenat bio onaj kada sam se nakon nekoliko meseci srela sa mojim kolegama sa Akademije, jer su i oni bili među predavačima i učesnicima Blogomanije. Ukratko, sve glasine o Blogomaniji (i njenim žurkama) su tačne i pikantne detalje iz ženskog WC-a vam mogu samo uživo prepričati (potrebna upotreba glave, tela i ruku, radi verodostojne gestikulacije i imitacije). 


Autor fotografije: Stefan Đaković
La i ja smo garant dobile dobru dozu trbušnih upala, samo usled kikotanja. Kako su Iva i Tamara bile već neko vreme na Kopu, ali u drugom hotelu (neki su se već zabrinuli kako to da nismo bile zajedno non-stop), La i ja smo većinu vremena i trčanja po kompleksu provodile zajedno. Interne fore koje su se stvarale iz sata u sat, sigurno su izluđivale naše komšije u hotelu, jer smo imale napade smeha i valjanja sve do ranog jutra (OK, nije da nam u tome nije pomagalo ono vino). 

Autor fotografija: Lalica via Instagram

Iako smo mi u subotu delile poklone, moram priznati da smo bile prilično iznenađene kada su i u našim rukama završili neki darovi. Ovom prilikom želim da se zahvalim sponzorima na Doncafe paketu, Coca-Cola yoga padu, devojkama iz Koncepta 45.0 na superpink torbi i bedževima, kao i Cvijeti, na onoj divnoj olovci sa Swarovski kristalima i logotipom njenog magazina Hotel LifeUsput, želim da se zahvalim i Bud3.net na oblačenju mog lapa i mene. :) 


U subotu, u 10h, bilo je zakazano otvaranje ženskog foruma i naravno (kao za baksuz, jer sam veliki ranoranilac) moja radionica je bila prva na tapetu. Kablić koji je vodio od lap-topa ka projektoru nije bio poslušan, pa su gosti moje radionice imali prilike da uživaju u mojim fotografijama... ali sa simptomima žutice. Trema je prethodnih dana odradila svoje x 200, pa sam tog jutra bila potpuno smirena i uopšte se nisam potresala što je moje izlaganje bilo narušeno jednim tehničkim problemom i što sam pričala priču ispred žutih fotografija sa bloga. 

Kako je moje izlaganje počinjalo u 10:00, a doručak se završavao u to isto vreme (da ne pominjem zaglavljivanje na zabavi prethodno veče), u ženskoj sali je manjkalo gostiju i press tima. Poznata lica u prvim redovima i nedostajanje nepoznatih lica u onim daljim redovima, učinili su da se u potpunosti opustim i prepustim priči o mom blogu. 

Iskrena da budem, nemam pooojma šta sam tog jutra pričala, jer je sve nestalo u nekom maglovitom sećanju. Toliko sam se prepustila zenu, da sam potpuno odlutala. Verujem da će se strah od lupetanja vratiti onog trenutka kada dobijem snimak radionice na mail. :) Uglavnom, poslednji put sam imala izlaganje u javnosti onomad pre sto godina na faksu, kada sam branila seminarski o Adleru u punom amfiteatru na PMF-u. 


Dobila sam već nekoliko recenzija i izveštaja o našim radionicama i u mnogim se pominje upravo i moja (dakle, bilo je onih što rano rane i u mom terminu). Zapazih par pogrešnih tumačenja, moguće zbog mog previše opuštenog laprdanja, pa sam htela da to razjasnim ovde.

* Nije da moj blog čitaju samo poznanici, već je meni mrsko da se publici obraćam sa ''fanovi'' ili ''pratioci'', jer često imamo fine konverzacije sa čitaocima – gde većinu njih poznajem po nadimcima i imenima pod kojim se potpisuju, pa ih smatram i nazivam drugarima/prijateljima bloga. 

* Od kada pišem blog i od kada na njemu pokazujem svoje umeće iz dizajna, dobijam i više nego ''nekoliko ponuda''. Zapravo, dobijam toliko ponuda za saradnje, projekte i honorarne poslove, da polako počinjem neke od njih i da odbijam, jer jednostavno ne mogu sve da postignem. Dakle, da se nadovežem na još jednu temu Blogomanije, od bloga može i te kako da se zaradi. 

* Slurporama se ne bavi samo čajem. :) Dovoljno je da obrnete par krugova po postovima.

Autor fotografije: Đorđe Đoković
Nakon moje radionice, bio je red da podelim poklone. U aranžiranju savršenih poklon paketa za goste, pomogli su mi moji verni prijatelji: Srećno Dugmence, Small Tree kuća čaja i divna Bojana koja vodi re:art:concept. Oni koji redovno čitaju blog, dobro su upoznati sa cutensilsima iz kuće Srećnog Dugmenceta (washi tape, candy cane paper straws, itd.), kao i sa aromama naše najveće kuće čaja u Beogradu, o čijim sam čajnim mešavinama već uveliko pisala. Re:art:concept je jedna nova priča na ovoj adresi i stay tuned, jer ću vam uskoro svašta ispričati. I da, izvinjavam se na nedostatku fotografija poklona, one su kod Ptičice, pa ću ih pravovremeno objaviti kada ih dobijemo. :) Koliko sam videla na društvenim mrežama, vlasnici poklona su i više nego zadovoljni. 

Odmah nakon darivanja, krenule su ostale radionice, a ja sam za to vreme ponela ulogu domaćice čajanke. Od hotela smo dobile kanister sa toplom vodom i šoljice. Kako nam uprava hotela nije dozvolila da koristimo čajeve u rinfuzi, ja sam ponela kutiju različitih čajeva u filter-kesicama. Znate i sami da se svaki čaj potapa različito, da se neki služe u posudama veće zapremine od 2dl, međutim, nismo imale ni vremena, a ni prostora za biranje, pa smo sve čajeve poslužile na isti način. Želim da se zahvalim ostatku devojaka sa radionice na pomoći oko služenja čajeva. :) Kroz sat vremena, kutija sa kesicama je ostala prazna. 

Kako je ime naše sale bilo ''Ženska sala'', valjda je bilo za očekivati te roze i pink stolice i fotelje. Ptičica je ponela lampione, a ja sam ponela moju voljenu roze Mad Hatter Tea Party Moo Moo Shemu

* Grupa za razmenu čaja o kojoj sam pričala, postoji samo na Facebooku, i njoj se možete pridružiti klikomOVDE

Autor fotografije: Đorđe Đoković
Uz Ivino pravljenje elemenata za nakit live, kao i Natašino heklanje uz brdo šarene vunice na stolu – naša sala je poprimila jednu toplu, veselu i intimnu atmosferu. Zbog toga su gosti bili opušteni i sa osmehom tokom čitavog dana, pa su i devojke tokom svojih radionica odavale utisak jedne opuštene i pričljive konferencije. Dakle, nije ženski forum jer su ženske priče, nego zato što radionice vode uspešne i kreativne žene. :)

Učesnice radionica, na slici s leva na desno: Ana Marija Popović, Iva Novičić, Cvijeta Radović (voditeljka i organizatorka našeg foruma), Nevena Zelunka-Cvijetić, ja, Nataša Mitić, Dragana Paramentić, Jelena Karakaš i Branislava Antović

Autor fotografije: Đorđe Đoković
Utisci sa radionica (ne pričam o onom intervjuu na polovini dana) su pozitivni i sa strane nas kao predavača, ali i od strane učesnika i novinara. Svaka od nas je imala reći neku poruku koju bismo prenele dalje, neki savet, neku sitnicu o kojoj bismo goste naučile tog dana. Pričale smo o nama, ali kroz blogove i korisne informacije koje mogu pomoći i drugima. Takođe, naš zadatak je bio i da objasnimo na koji to način mi zarađujemo od bloga, tj. na koji način blog nama pomaže da dobijemo posao, stvorimo korisne saradnje i projekte, učimo dalje i postanemo bolje, kreativnije i uspešnije osobe. 

Devojke, hvala još jednom na uspešnom danu, druženju, razgovorima i zajedničkom prenošenju poruke pod sloganom #girlpower. 














Napisah roman, iako sam preskočila pola interesantnih detalja. Ali da ne bih post odvajala u ta dva toma, morala sam ovde navesti makar one momente kojih ću se dugo sećati. Znate, ovaj mesec je tako lep i čeka vas dosta zanimljivog sadržaja na stranicama ovog bloga, pa ne smem dužiti više, nego već sada moram početi sa pripremanjem sledećeg posta. 

Za kraj, želim da vam kažem da je Blogomanija jedna fenomenalna stvar koja se (za promenu) dešava kod nas, i koja mi je donela toliko upoznavanja sa sjajnim ljudima, stručnjacima i damama, da se kezim već par dana. :) 

Dosadašnji izveštaji i recenzije:





Tri boje: praznici

$
0
0
Najlepše doba zimskog dela godine i tačka. Koliko nam god teško padali jesenji meseci, kada naiđe decembar – godina dobije na smislu. I tako već godinama unazad, radujem se 12. mesecu kao malo dete. Strpljivo sačekam da prođu kiše i njeni potoci nagomilani opalim lišćem i onda se prepustim prazničnoj euforiji. 

Ta euforija se ne odnosi na jedan dan ili jednu ponoć, već se odnosi na skoro dva meseca divnog i ušuškanog osećaja zime iz ruskih bajki. Zbog toga mene ne zanima mnogo odgovor na ono pitanje: ''Gde ćeš za Novaka?'', već me zanima da li će biti snega tih dana dok budemo odmarali u toplim domovima, tamo, nakon 1. januara. 

Prošle godine sam imala seriju postova, koji se odnose na prazničnu dekoraciju, pa ako ih već niste prelistali, to možete uraditi i sada, jer su odveć aktuelni:


Ove godine, na moju veliku radost, pripremila sam vam postove sa prazničnom temom, ali u sopstvenoj izvedbi. Ponovo sam se udružila sa Draganom i Jovanom, tako da sam još početkom novembra morala da preslušavam gospodina Bubléa, kako bih se ubacila u snežni/novogodišnji mode. Obavezno mi javite kako vam se dopada ova Slurporama - Xmas Edition dekoracija! :)


Prošle godine sam vam objasnila da ja najviše volim prazničnu dekoraciju u one tri tradicionalne boje: bela, crvena i zelena. Zbog toga sam i ovaj put napravila predlog dekoracije u kombinacijama ove tri boje. Zlatna jeste popularna ove zimske sezone, ali ja više volim srebrnu, pa je ona highlight detalj. Zaljubljena sam u ideju kako se savršeno uklapa uz belu.

Znala sam da u ovoj postavci mora biti kolačića. Zbog toga sam odmah pozvala Ljiljanu iz Creative Cookies i Natašu iz Hangri Kapkejka da se dogovorimo oko dizajna i boja. I na njima se može primetiti combo tradicionalnih boja i srebrne, ali tu je i ova natural boja biskvita koja je tako fotogenična, da sam je kasnije iskoristila kao inspiraciju za post o pakovanju poklona (u pripremi). 


Kada sam skicirala postavku, nisam imala zamišljenu jelku, jer je u prvim danima novembra verovatno ne bih ni mogla naći, ali i pravo da vam kažem, do sada još uvek nisam pronašla dovoljno bujno drvo koje bi ispunilo moja očekivanja. Zbog toga sam se odlučila na grančice, samo da bih mogla da okačim ove moje staklene ukrase. Osušene grane (koje su već same opale) sam ofarbala akril belom bojom. Postavila sam ih u Pokal i posula sitnim sivim kamenčićima. Na taj način, baza ''jelke'' je bila dovoljno teška da stoji čvrsto na zemlji, ali i da dozvoli granama da samostalno poziraju bez oslanjanja jedna na drugu ili na stranice Pokala.

Natašine kapkejke sam postavila u šoljice i ubacila sam crvene detalje. Na Trgu se upravo otvara ono veselo, novogodišnje selo i jedva čekam da odjurim tamo i pokupujem prave candy cane slatkiše! Za ovu postavku sam iskoristila staklene ukrase koje sam pažljivo sakupljala po gradu još pre nekoliko sezona. 


Verujte mi, bilo mi je izuzetno teško da čuvam ove fotografije do danas. Svaki čas sam ih otvarala i uživala u njima, želeći da ih odmah čitavom svetu pokažem. Međutim, samokontrola je morala da proradi, jer bismo u suprotnom i sve kolačiće pojeli. Naravno, kapkejke smo smazali još taj dan kada smo radili ovo snimanje, ali medenjaci su mogli da stoje malo duže, pa smo ih iskoristili i za ostala snimanja. Od pune tri kutije, uspela sam da sačuvam samo par komada za uspomenu. :) 


Kako u crveno-beloj postavci nisam mogla da izbegnem mleko i papirne slamčice, tako u ovoj zelenoj nisam mogla da preskočim čaj sa štapićem vanile i cimeta. Zelena šolja je izazvala burne reakcije na Facebooku, pa vam i ovom prilikom moram reći da sam je uzela u Kiki pre dve godine. Postojala je i crvena, i u nju staje čak 1l tečnosti! 

Zabavna je činjenica da se čovek tek u momentu pakovanja stvari za snimanje, seti svih predmeta u ove tri (četiri) boje koje može iskombinovati kao praznični dekor. Tako sam i ja u poslednjem momentu pred odlazak u studio spakovala i ovaj crveni čajnik, pa crvenu kutiju za biskvite, tufnastu salvetu, itd.


I na kraju je sve ispalo veselo i baš onako kako sam želela! :) Naravno, energija i ideje koje delimo Dragana, Jovan i ja su neosporno dobre, pa zbog toga naša saradnja i daje ovakve rezultate. Silno sam želela da ponesem ono drvce kući, međutim, plašila sam se da bi svi ukrasi popucali usled Njanjinog pentranja po njemu. Ali, poslednji primerci medenjaka su i dalje kod mene, te praznična euforija i kićenje u Slurporama domu – može da počne! XoXoXo!


Art direktor: Mali Iv
Fotografije: Dragana Đorović i Jovan Marjanov * Novi Dirižabl 
Medenjaci: Creative Cookies
Kapkejksi: Hangri Kapkejk
Papirne slamčice i washi trake: Srećno Dugmence



Praznično upakivanje

$
0
0
Još od prošle godine imam želju da se malo poigram pakovanjem, trakama i kutijama. Za sve postove na mom blogu, a posebno inspiracije koje radim sa Novim Dirižablom – potrebno je mnogo vremena. Kada kažem mnogo, mislim na vreme mereno u danima, a ponekad i nedeljama. Zbog toga sam toliko odugovlačila sa ovim postom, pa sam na kraju rešila da ga uglavim u dane prepune obaveza kako znam i umem. 

Sva praznična dekoracija je već bila na setu, jer smo neko vreme pre toga radili na onoj magiji iz prošlog posta. Ono što je nedostajalo za ovo snimanje, jesu bili samo pokloni. To ''samo'' mi je oduzelo dosta vremena, jer sam morala da osmislim kompletnu ideju, da odem u nabavku ukrasnih papira koji bi se slagali sa onima koje sam već neko vreme čuvala za ovo upakivanje. Onda je bilo potrebno naći sve trake i konce koje sam negde sakrila od same sebe. Na kraju, morala sam da odvojim vreme za seckanje, lepljenje i umotavanje kutija, tamo negde između jednog i drugog posla. 

Uglavnom, ideje su se razletele – ne možete ni da zamislite do kojih sve razmera. Međutim, odlučila sam da nešto sačuvam i za ostale praznike, kao i za seriju postova sledeće godine, tako da sam se ovaj put odlučila na jednostavan dizajn, četiri boje (da izguram ideju i temu do kraja) i pet vrsta ukrasnih papira. 


Dobra organizacija i razrađena ideja su dve krucijalne fore. Ja sam imala malo više od dva sata da upakujem ove poklone, a sem ideje, nisam ništa drugo imala pripremljeno. OK, materijal jesam nabavila ranije, ali samo seckanje odgovarajuće dimenzije papira jeste prilično potrajalo, posebno jer je moj asistent Njanja bio očaran velikom i čistom površinom papira, pa je imao potrebu da ih sve ispečatira svojim peskiranimšapama. 

Kada sam svih ovih osam kutija uvila u odgovarajuće ukrasne papire, prešla sam na dekoraciju. Još pre nekoliko godina rešila sam se straha od uklapanja različitih šara, pa sam se ovde izigrala uklapajući tufne i pruge. Kombinujući elemente različitih boja, ali u opsegu one četiri + srebrna – dobila sam jednu šarenu, ali uniformisanu gomilicu. 

Iskoristila sam ukrasne papire i kao bazu za mašne, a papirne čipke kao dekoraciju uz mašne. Pak papir je upotrebljen kao baza za crtanje, pa sam belim markerom nacrtala pahulje, čipku i tufne. Drvene ukrase za jelku sam prikačila na trake i mašne i time dobila poseban novogodišnji detalj na paketićima. 

Da se ne bih ponavljala, sve ostale ideje koje sam sakupljala i o kojim sam razmišljala i ove godine, možete pogledati u prošlogodišnjem postu u kome nisam bežala od detaljisanja. :) A sada, skrol do dole, taman na najavu jedne radionice poklona u kojoj učestvujem!  


I post ne bi bio post o prazničnom upakivanju da nema ova dva klišea na fotografijama ispod, ali šta ćemo, morale smo. Imale smo džemper, šal, rukavice i kapu, a pokloni su već bili na gomili. 


Dakle, kao što vidite na posteru ispod, Milena i ja održavamo dve radionice poklona * Xmas edition, sutra (14.12.) i u utorak (17.12.) od 19:00 do 21:00. Cena radionice je na akciji i iznosi 1.800,00 dinara. Sve dodatne informacije/prijave, možete dobiti/poslati na e-mail adresu: info@ateljemilenecvorovic.com ili na telefon: 069 333 9327.

Sadržaj radionice u kratkim crtama:
* Novogodišnja tema
* Pakovanje ukrasnim papirima, pakom i natronom
* Detalji kao dekoracija
* Tehnika savijanja mašnica
* Dekoracija belim markerom
* Dekoracija makazama različitog sečiva 
* Pravljenje šablona i ukrasa u 2D i 3D
* Upotreba filca, vune, kanapa, peruški, itd.


Beli marker (uniPAINT, oil-base, marks on anything) možete potražiti u bilo kojim bolje opremljenim knjižarama.
Papirna čipka koja služi kao ukras na tacni za torte i kolače se može pronaći u većim marketima poput Tempa i Maksija Exclusive. 
Ukrasni papiri koje sam upotrebila u ovom postu, kupila sam u Plato knjižarama tokom ove i prošlih sezona. 
Pak papir možete kupiti u bilo kojim knjižarama.
Ukrasne trakemožete kupiti u prodavnicama pozamanterije.
Washi trake i samolepljive trake od tkanine možete kupiti u Srećnom Dugmencetu
Ostale ukrase sam pažljivo sakupljala na različitim mestima tokom godina. 

Art direktor: Mali Iv
Fotografije: Dragana Đorović * Novi Dirižabl 
Medenjaci: Creative Cookies


Wallpapers pt. 11

$
0
0
Ponelo me je vikend raspoloženje, ali su me dodatno inspirisali i neki plakati i pozivnice koje radim ovih dana. Nagledala sam se dosta boja i šareniša od kada sam počela da radim snimanja za ove novogodišnje postove, pa sam imala želju da oči odmorim na nečemu jednostavnom i svedenom. 

Na trenutak sam zamislila da sam negde u Skandinaviji, da sam ušuškana u njihove svetle i dvobojne enterijere, tako da su mi crna i bela poslužile kao jedine dve boje na paleti. Dodala sam i trunku oker-zlatne, samo da naglasim svetlucavi duh praznika. I lepo mi je, sada samo gledam u monitor već deset minuta. :) Javite mi kako vam se sviđaju! 


 *
za download wallpapera Jelka, klik OVDE



 *
za download wallpapera Zvezda, klik OVDE



Re:art:concept darivanje

$
0
0
Baš tik pred praznike, ponoć i otpakivanje poklona koji su strpljivo čekali ispod novogodišnjeg drveta, rešila sam da organizujem još jedno darivanje na blogu. Sasvim slučajno, Bojana – moja današnja gošća, jeste Sandrina poznanica i baš je preko Sandre i prethodnog darivanja došla do mene. Ono što me je obradovalo istog trenutka kada sam dobila mail od nje, jeste bio topli ton tog pisma i pitanje: ''Kako si?''. U silnim prepiskama kroz koje prođemo u toku samo jednog dana, koliko vas ljudi pita kako ste? A koliko vas ljudi koji vas ne poznaju najbolje, ili ne poznaju uopšte – pita kako ste? 

Uglavnom, ubrzo smo razmenile na desetine poruka i dogovorile saradnju. Meni je bio potreban samo jedan pogled na sve te divne stvari koje izlaze iz Bojaninog ateljea, da shvatim kako će to biti jedno lepo druženje. Druženje sa porcelanom toliko senzualnim, a opet samostalnim i alternativnim.


Za Bojanu i njen brend re:art:concept ste prvi put čuli u postu o Blogomaniji. Naime, ona mi je spakovala četiri paketića porcelana koje sam podelila nakon moje radionice i pravo da vam kažem, jedva sam se odrekla tih vrećica, jer sam želela da ih sve zadržim za sebe. Na kraju su tri otišle u publiku gostima, a jedna je otputovala pravac u Lalicinu kuhinju. 

Zapravo, Bojana me je kontaktirala radi jednog drugog darivanja, ali nakon uvida u njen trenutni rad, to darivanje smo odložile za od nove godine, dok ćemo danas prikazati nešto drugo. Neku drugu stranu posuda, pribora i dekora za sto, trpezariju ili kuhinju. 

Re:art:concept čini Bojana Brkić, koja prikazuje život i živost kroz porcelan. Zbog toga je svaki njen komad unikat i on priča svoju priču, on nosi svoju određenu boju i vrlo često nosi poruku sačinjenu od želja naručioca ili trenutne, sezonske inspiracije. Tako ćete na ovim fotografijama videti i novogodišnju temu koja se pojavljuje u čuvenoj frazi: ''Let it snow''. 

Da li je to činija, tanjir, posuda za gricke ili možda pak ukras za jelku, sve je asimetrično, ali u potpunosti komplementarno sa ostatkom posuđa. Zbog toga sam se ja na ovom snimanju igrala do besvesti i uklapala boje i oblike koji se možda na prvi pogled i nisu toliko slagali. Međutim, kada je sto bio postavljen za prazničnu večeru za dvoje, falio je samo još šampanjac i čokoladni sufle, kako bi sve bilo savršeno.


Ne bih izdvajala svoj omiljeni re:art komad, ali slobodno mogu reći da sam se zaljubila u ove tag pločice za začine, kafu i čaj. Prvobitno sam ih bila postavila na novogodišnje drvo, jer su tako fenomenalni ukrasi, ali sam ih ubrzo potom ipak iskoristila u ''kuhinji''. Da me neko na ovaj način posluži, čini mi se da ne bih smela ništa ni da maknem. Samo bih sedela i uživala u prizoru. 


Još jedna kolekcija, ovaj put u dve boje i sa porukom: ''Noodle & Doodle''. Moram pomenuti da ova tamno siva izgleda predivno uživo, posebno u kombinaciji sa belom! Hvala, vrlo rado bih smazala nudle iz ovih činija. 


I eto i mene, taman da najavim te poklone koje smo vam spremile. Inače, samo da naglasim kako za ovo snimanje moramo dobiti barem 10/10 poena, tj. 5 bambija, jer ovo smrzavanje i grejanje ručica uopšte nije bilo glumatanje. :) Studio je toliko hladan tokom zime, da mi se nekada čini kako je napolju toplije nego unutra. Daklem, khm, čaj u termos, rukavice, kapa i pončo – jer bez toga nema rada. 


Re:art:concept daruje dva paketića, brižljivo upakovana u kesice sa crvenom mašnom – baš kako dolikuje zimskim praznicima. Jedan re:art paketić sadrži: tanjirić ''Noodle & Doodle'', magnet ''Let it snow'', ''Coffee & Tea'' tag pločicu i jednu polaroid fotografiju novogodišnje postavke stola. Ono što je potrebno da učinite da biste mogli da učestvujete u darivanju, jeste navedeno u sledećem pasusu. 


* Like na facebook stranici re:art:concept
* Like na facebook stranici Slurp O Rama & Cutensils
Komentar ispod posta sa vašom e-mail adresom

Imate vremena da se igrate do 20:00h u četvrtak, 26. decembra. Nakon toga ću se ja udružiti sa random.org i zavrteću bubanj sreće. Srećno!

* Zbog veličine, težine i sadržaja paketa, ovaj put mogu učestvovati samo građani Srbije. 
* U slučaju da imate nekoga u Srbiji ko bi mogao da vam preuzme paket i donese/doveze i sl., slobodno možete učestvovati u darivanju! Ja bih volela da svi vi učestvujete, samo me je strah zbog slanja ovakve vrste paketa. :)



Art direktor: Mali Iv
Fotografije: Dragana Đorović * Novi Dirižabl 
Sav porcelan osim belog Pokala, bele i crvene šolje: re:art:concept
Medenjaci: Creative Cookies

re:art:concept
We create simple & stylish contemporary design of home decor, jewelry, wall installation and sculptures. Rediscover porcelain!

re:art:concept blog
re:art:concept web site

Prodajna mesta:

* Gradstor, KC Grad, Braće Krsmanović 4, Beograd
* Galerija ​Paspartu, ​Nušićeva 10, Beograd
* Zanart, Svetozara Miletića 25, Novi Sad
* Atelier Visala, Ostrvo Vis, Hrvatska
* Atelier Galerija Brek, Fontika 2, Rovinj, Istra, Hrvatska
* Babushka Boutique, Gosposvetka cesta 8, Ljubljana, Slovenija
* The New Label Project, ​Rozengracht 75, Amsterdam, Holandija

Ćao 2014.

$
0
0
Naravno da sam zapisala neka obećanja sebi za ovu godinu, ali ne bih o njima naglas čitavom svetu. Radije ću ih sačuvati za sebe, pa kada dođe pravo vreme, kazaću: ''E, je l' se sećate kada sam rekla da sam nešto obećala, e to vam je ovo''. Svašta sam zamislila i isplanirala i jedina želja koju imam za ovu 2014. jeste da imam dovoljno snage i volje da sve to postignem i realizujem.

Ne bih znala da definišem kakva mi je bila 2013., ali ne mogu reći da je bila odlična – to svakako. Usponi i padovi su tu da testiraju čoveka i da se igraju s njegovim strpljenjem. Ja slobodno mogu reći, da sam bila izigrana sve do septembra, a onda kao da je neko rekao: ''Dosta je bilo igranja, sada kreću prave stvari''... I tako sam se ja pogubila u milion, zilion (volim da govorim ''zilion'') obaveza, čitavo vreme pokušavajući da vodim život kao nekada, da pišem blog, viđam se sa ljudima i radim na projektima. Usput sam se nekoliko puta spotakla i shvatila da ne može baš sve da se obavi na vreme i da moram ponegde kasniti i to me je dosta deprimiralo. Ako nešto ne volim, to je da probijam rokove i odugovlačim.

Ali, naučila sam neke lekcije, pa mogu reći da mi je 2013. donela gram više mozga. Takođe, kada pogledam sebe do 2013. i sebe nakon nje, vidim veliku razliku. Na bolje – u vidu više energije, više ideja, više poznanika, više znanja, više samopouzdanja i više pomaka. 


Instagram je moja mreža. Možda ponekad jesam brbljivica i ne zatvaram usta, ali radije za sebe govorim da sam posmatrač. Zbog toga sve što je u okvirima vizuelnog, jeste moj favorit. Tako da nakon mesec dana testiranja, Twitter ostavljam ovima što ih svrbi jezik, a ja se ipak vraćam Instagramu. Slika govori više od hiljadu reči i čvrsto stojim iza toga. 


I dalje najviše uživam u pakovanju poklona u toku novogodišnjih praznika. Ono dete u meni i dalje živi 90-te i kičaste jelke kraj TV-a na kome ide Manda sa horom dečurlije. Moram priznati da ove godine nisam imala jelku, ali jesam imala lampice i svetlucave ukrase. Nije bilo čak ni otvaranja poklona u ponoć, ali jeste pre i kasnije, u zavisnosti od uspešnosti čuvanja poklona i nivoa nestrpljenja. Neki paketi su poslani čak i van Srbije, pa mogu reći da sam odigrala uspešnu ulogu Deda Mrazice u 2013.


Istraživala sam po pitanju ukusa. Probala sam neke kombinacije koje nisam ranije i spremna sam da u ovoj godini unesem brokoli i prokelj u kuhinju. Za sve je kriv jedan potaž sa gorgonzolom. A što se slatkiša tiče, nikada nisam bila ljubitelj karamele, sve dok nisam probala Lalicine specijalitete. Prste i štapić da poližeš... Ako mislite da to znači više recepata na blogu, o, da – u pravu ste. 

Pominjala sam već kako me određeni ljudi inspirišu i da se oni ne nalaze samo na stranicama časopisa ili kanalima na TV-u, već su stvarni, žive i rade onako kako zamišljam. Recimo da sve što skuvaju, zapeku ili umese – jeste čak ukusnije od onog utiska koji odaje prosta fotografija. U ovu godinu sam ušla sa perfektno pospremljenom kuhinjom, dopunjenom policom sa začinima i nekim novim sudovima. Spremna sam.


Nastavljamo sa pričom o čaju, kao i muzikom, DIY postovima i svime onim što se nakupilo na papiru, ali i u draft folderu. Dugujem neke postove o razmenama čaja, taman da zaokružim priču o prvom rođendanu naše grupe. Veliki smo porasli i do sada su o nama pisali mnogi fini ljudi. Jedva čekam da vidim dokle ćemo stići naredne godine, jer ove brojimo već preko 200 članova. 


Takođe, neću prestati da vas nagovaram da odvajate po pola sata u toku dana samo za vas same, kao što neću prestati da vam pričam o malim stvarima. Možda ću se zanimati nekim cutensilsima, hobijima i dešavanjima za koje niste navikli da ih viđate kod mene, ali ne brinite, sve je to u skladu sa filozofijom ovog srećnog mesta


Lepo sam se odmorila na ovoj mojoj mini blogopauzi i sada sam spremna i nestrpljiva da se ponovo družimo. Jedva čekam! 

* ''Nemojte samo da želite bolju i lepšu godinu, već je sami i napravite takvom.''




VIP + press update

$
0
0
Nemam onaj klasičan post gde sumiram čitavu godinu, a htela sam da ga pišem i imala sam sjajnu ideju za dizajn. Međutim, kako ja ne umem da pišem kratko i jasno, taj post bi verovatno otišao u nedogled. Zbog toga sam ga ostavila sa strane, a bitne komadiće ću provlačiti kroz buduće postove, čišto da začinim pisanije i prisetim se lepih trenutaka iz 2013.

Nakupilo se svega toliko lepog. Za mesec dana, tačnije u decembru, mogla sam čuti svoje ime na sve strane. Baš mi je bilo nekako neobično, možda čak i prenatrpano u jednom momentu, jer zaista nisam navikla na toliko pažnje. Ali bilo je dobro, jer ja volim akciju, dešavanja, jurcanja i rokove. Tada energija pumpa 200/h. 

Krajem novembra je izašao post kod Ivane na čijoj smo realizaciji radili vredno i posvećeno. Ja sam imala zadatak da uradim kartice za slatki sto i određenu dekoraciju, a reference koje sam dobila bile su: Rusija, Romanovi, ćirilica, ljubav i jesen. Na slatkom stolu su bile torte, makaroni, keksi i kapkejksi, pa sam uradila kartice za svaki slatkiš posebno. Sva slova su bila ručno pisana i ne mogu zaboraviti muku sa pisanim ćiriličnim slovom Č. Kasnije sam kartice bojila svetlo oker akvarelom, rezala ih cik-cak makazama i presvlačila presovanim zlatnim listićima. Odmah nakon glavnog posta, izašao je i post ''iza scene''. Moram pomenuti i video koji su radili moji dragi prijatelji Vladimir i Ivana Talijan, u kome sve vrca od romantike i dobrog provoda na salašu. 

Autor fotografija: Boris Vlajić



Nakon objave novog albuma Consecrationa ''Univerzum zna', za koji sam radila kompletan artwork, počele su da stižu recenzije. Čak ni čitav post nije dovoljan da se ispišu svi linkovi na kojima su recenzije i hvalospevi, ali kazaću samo da su Consi već dobili nekoliko nagrada za album godine. Između ostalog i pored sjajne muzike koju su momci stvorili, hvale je dobio i moj rad. Mnogo nepoznatih ljudi mi je prišlo u poslednje vreme i reklo kako drže moje Univerzum Zna wallpapere kod sebe na računaru, kako im visi poster na zidu i kako i dalje nisu prokljuvili sve skrivene detalje u artworku. Posle ovoga, niko više ništa ne mora da mi kaže – ja sam prosto srećna i zadovoljna, jer je cilj dostignut. Publika voli.

U tom nekom momentu, javio mi se i Tomislav Žegura sa svojim člankom za Radio Bruškin. ''Da su članovi benda mislili na cjelopkupan dojam, govori nam i izvrstan omot, koji dakako, predstavlja univerzum prepun simbola, detalja koje dugo otkrivamo i iznova proučavamo, pa bi s toga bilo divno da se materijal objavi i na vinilu.''– link ka čitavom tekstu.

Mnogi od vas su tražili da okačim link ka radionici sa Blogomanije. Moram priznati da nisam smela da ga pogledam, jer kako sam navela u Blogomanija postu, ne sećam se baš najbolje šta sam čavrljala. Malo treme, malo umora, ali i svež planinski vazduh – sve nas su opili i gurnuli u neku izmaglicu od sećanja. Nakon čitavog dana, udahnula sam duboko i pustila video... Zaključak: mnogo bolje nego što sam očekivala. Video čas hoće da radi, čas ne, tako da možete otići i direktno na link Livetv.rs.

Onda je izašao i novi broj magazina Women And The City, gde sam se našla u sjajnom društvu uspešnih, kreativnih i lepih žena. 


Pa decembarski broj magazina Plezir, gde im se dopala moja novogodišnja dekoracija. 


A tu je i novi broj Poslovne žene, gde me ima na čak pet strana! Malo sam pričala o blogu, pa sam prešla na čaj, našu čajnu razmenu, a i pozajmila sam im nekoliko recepata.


I krajem decembra, desila se čokoladna izložba. Ona će dobiti poseban post, jer sam čuvala neke slatke recepte koje bih podelila sa vama. Uglavnom, ta izložba je jedan od bitnijih projekata na kojima sam radila ove godine. Moja uloga je bila da pokažem kako se čokolada koristi u savremenom domaćinstvu i kako je možete iskoristiti u različitim jelima i pićima. Pripremila sam 11 čokoladnih recepata i jedva čekam da ih objavim. Izložba se nalazi u galeriji Prirodnjačkog muzeja u Beogradu, na Kalemegdanu i otvorena je do kraja marta. 

Autor plakata: Milan Janić


Čokoladna izložba i čokoladni mus

$
0
0
Decembar je bio čokoladni mesec! I ja sam bila čokoladna, posle sam danima vadila brašno, testo, čokoladu i kakao iz kose, sa lica i kecelje. Možda sam par puta liznula varjaču, ali sve ostalo što se tih dana spremalo kod mene u kujni, otišlo je Matiju i bližnjima. Valjda kada se toliko kupate u aromi čokolade i vanile, onda nemate preku potrebu da to i jedete. Što je dobro, je l', jer nećemo da se svađamo sa vagom.

Naravno, kako to obično biva, kada vam je nešto vrlo bitno da ispadne dobro – obično se pojavi Marfi. I tako je meni kartica u aparatu odlučila da bude neposlušna, pa sam morala da ponavljam kuvanje i fotografisanje. No, dobro... To je 2 x 11 čokoladnih porcija.


Kada mi se moj prijatelj Nenad Marković javio sa idejom i ponudom da učestvujem u stvaranju ove izložbe, bila sam presrećna. Dobila sam priliku da radim na nečemu slatkom, da se družim sa publikom i divnom Oljom i Desom, ali i da izlažem u galeriji Prirodnjačkog muzeja. Možda mi je to bio najvažniji detalj, jer sam kao mala mnoge sate provodila upravo u toj galeriji! Jeste da sam tada bila detence iz čije je perspektive onaj preparirani medved od 2m izgledao kao da ima 20, ali dobro. Mnoge fotografije sa mojom Maxićkom čiji prijateljski staž ima koliko i ja godina – jesu nastale tamo. Gledam fotografije i vidim dve klinke rumenih obraza. Jedna crna, druga plava, obe imamo čuperke nasred temena, uvezane u gumice sa plastičnim šeširom. Imamo malo crvenog ruža na ustima. I veliki, prljavo beli medved između nas dve, stoji na dve noge i izgleda kao da je ispao iz serijala Predatori. 

Dvadeset i kusur godina kasnije, medved nije tu, ali kućica u kojoj je galerija i dalje stoji na Kalemegdanu. Ista je, kao da je vreme nije ni dotaklo. Ja sam velika i spremam svoj toblerone zid koji će krasiti moje fotografije, recepti i ime. Srećna sam kao (kada sam bila) malo dete. Hvala vam Nešo, Olja i Deso na ovakvoj prilici i poverenju. 


Posetioci će na izložbi saznati gde je pronađena najstarija čokolada na svetu, kako je izgledala čokolada Maja i Asteka i koju je ulogu imala u njihovom životu, ali i kako je kroz istoriju i različite civilizacije, uz pomoć industrijskog razvoja i komercijalnih zahteva nastajala savremena čokolada u kojoj svakodnevno uživamo.

Saznaće takođe šta je praslina a šta pralina, kada je i ko vodio čokoladni rat, gde se nalazi Akademija čokolade i gde postoji čokoladno ropstvo. Videće čokolade raznih oblika, veličina i ukusa, pribor i posude za čokoladu kakve su koristili Maje i Asteci, prvu „u ustima topivu“ čokoladu, napravljenu davne 1879, prvu kutiju za praline kreiranu pre skoro sto godina, prvu čokoladu sa naših prostora i još mnogo drugih zanimljivih i ukusnih eksponata.

Na izložbi ''Crno i belo – priča o čokoladi'' biće prikazan višestruki značaj čokolade, ne samo kao omiljene poslastice, već i kao privredni, ekonomski i civilizacijski faktor.

Izložba je realizovana u saradnji sa proizvođačima čokolade Art Ival i Adoré (Beograd) i Eugen (Novi Sad) i Farmaceutsko-fizioterapeutskom školom (Beograd), zatim Ambasadom Meksika i Muzejem primenjene umetnosti. Recepte poslastica od čokolade pripremila je Ivana Popović – Mali Iv (Beograd).

Autorke izložbe su mr Olga Vasić i dr Desa Đorđević Milutinović. Dizajn i projekat izložbe: Nenad Marković (scenograf), Milan Janić (dizajner). Izrada mulaža: Aleksandar Stojanović.

Izložba Crno i belo – priča o čokoladi se nalazi u galeriji Prirodnjačkog muzeja (Mali Kalemegdan 5) i traje od 24. decembra do aprila. Radno vreme je od 10:00 do 18:00, ponedeljkom je galerija zatvorena. Galerija je dostupna za osobe sa posebnim potrebama.

Ulaznice su besplatne za decu do sedam godina, osobe s posebnim potrebama i njihove pratioce, studente (uz indeks). Pojedinačna ulaznica košta 100 dinara, porodična – 200 dinara, a penzioneri plaćaju 50 dinara. Ulaz za sve je slobodan četvrtkom od 10:00 do 20:00. 






Kuhinje {detalji}

$
0
0
Kada bi mi neko dao mogućnost da projektujem samo jednu prostoriju do kraja života, definitivno bih odabrala kuhinju! Ironija je, dok sam radila projektovanje i opremanje stanova, najviše sam radila upravo kuhinje, ali nikada nisam uživala u tome. Sigurna sam da je tako bilo samo zbog dosadnih želja klijenata. Čak ni budžet nikada nije bio problem, jer iz iskustva znam da novac ne utiče na ideje. 

Bilo da je listanje omiljenog magazina u pitanju, ili skrolovanje preko dugih boardova na Pinterestu, najviše srca odlazi ovim magičnim prostorijama. I dalje tvrdim da je kujna srce doma i smatram da se u njoj uvek vidi najviše boja, čuje najviše graje, oseti najviše aroma i proba najviše ukusa.


Želje rastu i menjaju se sa ličnošću i potrebama. Ovde mislim na želje koje imate kada vas neko pita: ''Kako izgleda tvoja savršena kuhinja?''. Ne mogu da se setim kako je glasio moj odgovor na ovo pitanje pre 10-15 godina, ali sada skoro pa znam. Jer pre 10 godina nisam kuvala, nisam mesila, nisam pila čajeve, nisam ni kafu umela da skuvam. A danas... Pa, danas radije provodim sate u pravljenju prvog tarta, nego u bilo čemu drugom. Zbog toga mi danas treba veća radna površina, veći zamrzivač, veća rerna sa ventilatorom, više od dve ringle, dve sudopere, police od poda do plafona, kutak samo za čajeve i kafe, rashladna vitrina za vina, itd. 

I onda tako počnem da maštam, pa uđem u svoju kutiju šibica od kujne, pa gledam naokolo, razmišljam kako je lepa, sređena i čista, ali i dalje mala. Imam jedva prostora da zamesim testo za pizzu, sva sreća pa smo tata i ja sve isprojektovali tako da se rasklapa kao u japanskim stančićima. Ali fali mi čajna niša i još barem metar radne površine za sitnice koje svakodnevno koristim. 


Te sitnice, sudovi, začini i pomagala koji se koriste svakodnevno, ne bi stajali u visećem ili podnom elementu, kao ni na policama, već direktno na radnoj površini. Jer tu je nekoliko vrsta ulja, biber, ćasa sa solju, kašičice, omiljeni nož, daske za sečenje, bosiljak u saksiji i slično. Te stvari se koriste stalno i moraju biti pri ruci. Zbog toga, najbolje mesto za njih jeste kutak na radnoj površini.

Kada sam se useljavala u ovaj stan, sve je još uvek bilo novo. Čak su i svi kuhinjski elementi bili novi i kada sam ih kupovala, na spisku su bili samo oni koji bi mogli da stanu u moju malu kujnu. Zato sam odlučila da polovinu radne površine odvojim za predivni à la retro toster i isti takav električni čajnik. Vremenom sam shvatila da čajnik koristim neprestano, ali da recimo ulja i neke začine, kao i drvene daske za sečenje koristim znatno više nego toster. Zbog toga sam toster spustila u nišu ispod rerne, a njegovo mesto ustupila jednom ovakvom kutku. 


Za vas sam probrala meni najkreativnije i najlepše kutke za sitnice na radnim pločama i nadam se da će vam se svideti. Ako niste pratili blog ranije, možete pogledati i ovaj post: Kuhinje {police}– koji je jedan od najčitanijih postova na blogu. Sve fotografije su sa Pinteresta




Ono kada

$
0
0
Znam da se ponavljam, ali ne volim uvode u postu. Nikada nisam umela da ih pišem, a čak ni dok sam pisala sastave iz srpskog jezika. Kada bi samo mogli da se preskoče i odmah direkt' pređe na priču. Evo, ja ću ovde da se pravim da pričamo već neko vreme. Uvodi dosta utiču na prazne stranice i blokade.

''Ono kada'' je savršen uvod za ovaj ponoćni post. Nasula sam poslednje kapi nekog šardonea, ide Weak and Powerless, bolesna sam već neko vreme, ali nema mirovanja. Danas su završeni svi poslovi za ovu nedelju i sutra ponovo krećemo u radne pobede. Piše mi se, zato sam ovde...

Ono kada ubedite sebe da ipak niste toliki smota za pravljenje slatkiša. Dugo sam bežala od slatkog programa, misleći kako meni to ne ide. Valjda ide na ruku to što nisam toliko veliki ljubitelj kolača, pa nisam imala jaku motivaciju. Međutim, iz želje da obradujem drage ljude oko sebe, počela sam da vežbam. 

Ono kada napravite svoj prvi tart i prhko testo ikad. Nevenin recept mi je poslužio kao baza i inspiracija, samo što sam ja umesto karamele dodala slatki žele-namaz od šumskog voća koji sam napravila za 10 minuta. U principu sam zadovoljna, smazao se za pola dana, ali ću sledeći put malko više raditi na slatkoći svega toga, jer je kiselost voća malo ugušila čokoladu. Još uvek nisam usavršila recept, pa vas molim da budete strpljivi. Tart sam posula kakaom i tačkama od bele čokolade, pa sam dobila jedan tufnast čoko-slatkiš. Uz njega sam servirala jaku crnu kafu u predivnu vintage šoljicu koju sam nasledila od Nani. 


Ono kada rešite da batalite kupovne hlebove i onda pravite svoj domaći u sto varijanti. To je jedna od ovogodišnjih-novogodišnjih ideja, samo što se desila slučajno, zaista nisam planirala da kujnu pretvorim u pekaru. Međutim, usavršila sam taj neki izmišljeno improvizovani recept za testo, našla sam idealnu kombinaciju brašna i temperature pećnice, pa sada svaki dan jedemo mirišljavi domaći hleb, sa maslinovim uljem, belim lukom i svežim začinima. 

Ono kada rezervišete vikend večeri za movie i game night sa porodicom. Pa kada mi dođe Miki sa Joleanderom, pa degustiramo vina koja smo kupili i ja upijam svaku rečenicu ova dva buduća somelijera. Onda iznesem onaj domaći leba iz pećnice, pa naseckam domaćeg suvog mesa iz Užica. Prelijem mrvljenu fetu origanom i sa malo maslinovog ulja koje sam našla u onoj radnjici u komšiluku koja ima vrhunske proizvode za ispunjavanje svakog hedonističkog hira. Jer primila sam platu nakon dva meseca i vreme je da častim. Tu je i pesto koji smo kupili u onom novom francuskom marketu Supermarché Casino na Topličinom vencu, a i domaći sos od svežeg paradajza sa bosiljkom. 


Ono kada ubedite sebe da ipak niste toliki smota i za pravljenje palačinki. Jes' da numem da ih bacam kao pro, ali umem da napravim mnogo finu smesu za testo. E, onda uzmete onaj Bonne Maman džem od breskve što ste kupili u onom francuskom marketu pomenutom u pasusu iznad, pa rešite da obradujete svoju drugu polovinu jednim slatkim doručkom, serviranim tik ispod prozorske bašte, dok napolju pršti proleće u januaru. 


Ono kada odvojite nedelju dana za pravljenje i slanje paketića svim ljudima koji su vas obradovali u protekloj godini. Pa se posvetite tome u potpunosti, farbate, merite, seckate i lepite, umotavate, popunjavate i šaljete. I onda s drhtajem u srcu čekate da taj paketić stigne čitav na svoju destinaciju i da se dopadne svom vlasniku čije je ime ispisano kaligrafijom u pažljivo pisanom pismu. 


Ono kada vam tata vašeg muža napravi prvi set za kaligrafiju. Pa sve to spakujete u kesicu u kojoj je stajala omiljena menta čokolada koju ste dobili od mame vašeg muža. I sve to zajedno, toliko je lepo i puno ljubavi i pažnje i onda sednete i tri sata bez prestanka samo pišete i pišete... I osećate se kao dete koje je po prvi put dobilo penkalo u ruke, jer je od poslednjeg pera i pismenog sastava prošla decenija i kusur. I onda vam slatko kako ste smotani i kako brljate ono mastilo, ali polako, čemu drugom služi vežba i svi ti tutorijali na netu?!  


Ono kada polako punite svoj Moleskine, jedan, drugi i treći i svaki ima svoju svrhu. Pa vam lepo kada listate stranice, a one pune boja, skica i beleški, sve je tako uredno i sortirano, prosto vam milina. I onda imate dodatnu motivaciju da radite i kada ste bolesni i kada je vreme napolju totalno sranje


Ono kada imate novi jutarnji ritual, jer konačno oboje radite od kuće. To kuvanje čaja u naše uparene šolje me toliko ispunjava, da sam shvatila kako sam razvila čitavu filozofiju oko toga. Jedan zen momenat od pola sata svakog jutra i nema šanse da vam motivacija i volja odlutaju tokom dana. Tome se radujem kada uveče ležem na spavanje. 

Ono kada konačno pronađete boje u spreju u bojama koje vam odgovaraju. U pitanju su Montana Gold boje koje možete naći u Kobazz šopu. Dobra pokrivna moć, brzo se suše i raspon nijansi je dumrete. Već sam ih skoro potpuno potrošila. Rezultat: pocket tea box i svećnjaci za nove Ikeine sveće sa opojnim mirisom vanile. 


Ono kada nakon tri godine ideje na papiru, nešto zapravo i realizujete. U pitanju je ovaj foto-zid koji je u nastajanju. Većina ramova je DIY, a neke sam pravila još kao klinka. Inspiracija za brzu realizaciju je došla odmah nakon dobijanja poklona od Bojane. Dve porcelanske činijice u kojima su upisane dve Matijine i moje želje za ovu godinu. One su u centralnom redu. Okolo njih su naše porodice, prijatelji i mi – svi na jednom mestu, sa osmehom, sa godinica tli, sa bob frizurom i rolšuama, sa pokojnom Nani, bakom, dekom, sa njima koji znače – bezuslovna ljubav. 

Ono kada konačno pokačite i sve sitnice koje ste dobili od prijatelja, pa vam kuhinjska vrata budu neka vrsta galerije. Tu je vintage pločica odIvi, razglednica od Ptičice, recepti i isečak iz Sense od La, kecelja od mame od La, razglednica od Ksenije, štipaljka od Nevene, drvena zvezda od Ive, tufnasta olovka od Žove za beleške... Prijatelji na jednom mestu – neprocenjivo. Kuvamo zajedno svaki dan. :) 


Ono kada je Njanjoviću hladno, pa dođe da se greje i mazi. Pa digne sve četiri u vis, pa otkrije mekanu tibicu koju tako vešto čuva od maženja. I onda prede i jedva gleda na oke koliko mu se spava, ali neće on da spava, a, ne, 'de da propusti šta se dešava oko njega. I onda jednog dana dođe kod mene u krilo, pa zaspi, pa mi utrne ruka i žao mi da je pomerim i da ga pomerim jer takvi trenuci njegovog razneža su retki.


Ono kada te dragi ljudi pozovu da budeš gost u novom broju ELLE magazina i da sa svojim drugom polovinom odgovoriš na neka slatka pitanja, jer mi smo mladi i poznati par! A onda te pošalju kod profesionalne šminkerkeMaje koja ti pokaže sve moguće trikove, a ti shvatiš da je to lickanje bolje od svake masaže. I onda kod Goce, Milana i Miljane na foto-sešn, gde poziraš kao prava/pravi. I onda eto još jednog broja gde javljaš mamama: ''Mama, izašli smo u novom broju Ela, možeš sada da ga kupiš i pokažeš svim koleginicama''... 

P.S. Sve fotografije su načinjene telefonom i saInstagrama su. 



{DIY} Posude za čaj i začine

$
0
0
Ova vetruština je došla u pravo vreme. Taman kada mi je previše zima da otvaram prozor i luftiram stan po 15 minuta, ja samo odškrinem jedno krilo, pustim uragan u stan na tačno 60 sekundi i ćao, gotovo. Zbog toga sam odlučila da iskoristim vremenske nepogode i uradim jedan prost DIY projekat, taman dok mi vetar pomaže da se ne pogušimo od isparenja. 

Znam, želela bih ja jednu radionicu prostranu, pa kutiju sa alatom, pa policu sa lakovima, ali neeema. Moj atelje/studio u ovom mini stanu se svodi na paravan tik iznad tople peći, a malo ispod prozora, tako da posedujem smart radionicu: 2u1 - i sušenje i luftiranje. :) 

Ono što danas želim da vam pokažem, jeste prosto farbanje bojom u spreju i kreativno korišćenje nalepnica i washi traka. I dalje ne mogu da se otarasim onih pitanja ''A gde kupuješ Pokal, a gde kupuješ slamčice, a gde kupuješ washi?'' - iako sve lepo piše u postovima, a i na stranici ovde, pa vas molim za malo strpljenja, jer ću u i ovom postu napisati sve izvore. 

Jednu kutiju sam već washifiedovala, pa sam nabavila sličnu, u vidu konzerve, kako bih vam pokazala pre i posle proces. 

Postoje dva tipa boje koje ja korsitim za DIY projekte ovog tipa. Jedne su bela, crna i crvena u sjajnim i mat verzijama – Happy Color firme. One koštaju oko 270 dinara i mogu se naći u skoro svim farbarama, komisionima, knjižarama sa priborom i sl. Koristim ih godinama i zadovoljna sam.

Druge boje koje koristim, jesu Montana sprejevi (iz prethodnog posta) koje se uglavnom upotrebljavaju za crtanje grafita i murala. Njihova paleta boja je velika, varijacije na boju ''tirkiz'' su da se raspametite i prilično su kvalitetne. Njihova cena ide od 450 do 550 dinara u možete ih naći u Kobazz šopu – evo galerije. Ja koristim Gold kolekciju i planiram da idem u novu nabavku uskoro. :) No, o njima ćemo u sledećem DIY projektu.


Pre nego što krenete sa bilo kakvim farbanjem, pod stavkom broj 1 – jeste kamuflaža. Odnosno, sakrivanje i prekrivanje svih objekata oko paravana za farbanje. Ja inače koristim novine za prekrivanje nameštaja i prozora, ali uzevši u obzir naslove ovih dana, nisam želela da imam politički inspirisan foto-sešn ovde. :) 

Zbog toga sam iskoristila neki stari pak papir i krep traku kojom sam papir oblepila po peći, delu prozora i plakaru. Tokom farbanja, diže se prašina, a i sama farba kasnije iz vazduha pada po nameštaju okolo, tako da je dobro postaviti novine i po podu i pokriti sve šupljne gde prašina i boja mogu da se zavuku. Uzmite u obzir da se farba suši neko vreme, pa nemojte da se šalite kao ja i dozvolite vašim radoznalim ljubimcima da gacaju okolo ''radionice'', jer će završiti sa jastučićima na šapicama u boji vašeg novog DIY projekta. 

Predmet koji farbate mora biti čist, prethodno opran i dobro osušen. Ovde je ključ u strpljenju. Dobar nanos farbe nikada nećete dobiti iz jednog prelaza. Zbog toga, spremite se na makar dva ili tri prelaza farbom. Nikada nemojte prskati sprejem izbliza, već se odaljite od predmeta makar 15 cm. Zbog toga je dobro da vam paravan za farbanje bude veći. U cugu pređite jednim slojem farbe i ostavite da se osuši oko 15 minuta. Nakon sušenja, ponovite prskanje još jednom ili dva puta – u zavisnosti da li su sve površine jednako pokrivene.

Ja uvek predmet koji farbam postavljam na parče običnog papira (kao na slici iznad), jer na taj način mogu da ga okrećem na sve strane i tako dobro obojim, bez da samim sprejem jurim sve zaklonjene stranice i na taj način ofarbam i sebe i čitavu dnevnu sobu. Dakle, okretanje se vrši tako što okrećete papir na kome je željeni predmet/konzerva. :) 

Prilikom nanošenja boje (u kućnoj radinosti), obavezno otvorite prozor. Ako možete da nabavite stiropor masku za lice, bilo bi odlično. U slučaju da vam se prsti zaprljaju bojom, ne brinite, ona se sa kože skida četkicom i sapunom. 


Sada kada je konzerva bela i osušena, na red dolazi dekoracija. Videćete na slikama ispod da sam jednu kutiju već završila. U pitanju je kartonska Pringles kutija koju sam na isti način prefarbala kao konzervu, samo što sam koristila belu mat farbu. U principu, nema nikakve bitne razlike između mat i sjajne farbe, sem u estetici. Neki predmeti jednostavno mnogo lepše izgledaju mat (kao ova kartonska kutija), dok drugima bolje stoji sjajna farba (kao ovoj konzervi).  


E sada, washi... Washi trake i selotejpe sa šarom sam nabavljala na četiri mesta. Neki su iz Modelline, mada je ne preporučujem jer je skupa i nema zadovoljavajuć izbor. Drugi su sa Ebaya ili Amazona – gde je izbor očaravajuć, podrazumeva se. Treće mesto je kod Kineza, i da bi našli dovoljno zanimljive šare, morate dobro kopati i odvojiti i po tri sata za obilazak tržnog centra i preturanje po kutijama. Četvrto mesto i po meni najdraže – jeste Srećno dugmence. Devojke su iz Novog Sada, prodaja se vrši preko Facebooka, ali u slučaju da nemate FB, možete im pisati na srecnodugmence@gmail.com.


Pringles kutija je završila kao kutija za čuvanje slamčica. Dugo mi je falila tako dovoljno visoka kutija za slamke, jer ih imam dosta, a nisam htela da se vuku svuda po kuhinji, jer one papirne zahtevaju suvo i sigurno mesto. Za obe kutije odabrala sam crvene i tufnaste trake, jer mi je čitava kuhinja u tom stilu sa primesama zelene. Konzerva je poslužila kao idealna posuda za čuvanje čaja. 


Još ranije sam sređivala policu za začinima na ovaj način i znam da sam obećala nekim ljudima da ću napisati post o tome. U principu, tu nema mnogo filozofije. Teglice sam sakupljala sa raznih mesta, uglavnom su mi ostale od džemova. Kada je došlo vreme za sortiranje začina, sve teglice sam potpopila u vruću vodu sa malo sapunice i pustila da se etikete natope. Onda sam žicom skinula papir i lepak od etiketa i sve teglice i poklopce dobro oprala. Takođe, pustila sam ih da se i dobro osuše, jer i samo jedna kap vode može da vam uništi čitavu količinu začina ili onemogući dobro nanošenje farbe. Za farbanje pozamašne količine poklopaca, napravila sam paravan na podu. Sve sam ih prefarbala Happy Color Ferrari red sjajnom bojom i pustila da se osuše čitav dan. 

Za to vreme sam napunila teglice začinima i na papirnim nalepnicama ispisala nazive začina i mini info o upotrebi ako je zatrebalo. Papirne nalepnice takođe možete kupiti u knjižarama. Postoji nekoliko veličina nalepnica, a birate ih po svojoj želji i mogućnosti upotrebe. 


Neke od staklenih tegli sam oblepila papirnom čipkom u boji koju sam takođe nabavila u Srećnom dugmencetu. Teglice sa papirnom dekoracijom održavam poluvlažnom krpom, dok poklopce redovno perem na mesec dana. U slučaju da se neka od nalepnica ili traka ošteti tokom pranja, ja ih zamenim novim, jer bitnije mi je da su mi sudovi i posude pre čisti nego lepi. :) Ista stvar i sa poklopcima – ako se neki ogrebe tokom upotrebe, ja ponovim proces farbe i to je to. 

Ono što je bitno kod začina, a posebno čajeva koje čuvate u staklenim posudama, jeste pravilo koje nalaže da ih držite na suvom i tamnom mestu. 




Neka nova jutra

$
0
0
Budim se i prvo što osetim jeste odmor. Ne umor i ne bol u leđima, nego odmor. Ustajem iz kreveta i zatim opažam praznu sobu punu svetlosti. Zidovi su beli, ali planiramo da ih okrečimo u neku nežnu – pastelnu boju. Gledam zid uz koji će doći ona komoda koju planiram da sredim i Nanino ogledalo. Preko puta je veliki plakar, zauzima pola sobe. Za njega čuvam posebne ideje. Obuvam svoje roze papuče na siva srca koje i odlazim kroz hodnik. Boja: pastelno tirkizna.

Idući do kupatila prolazim kraj kuhinje. Tako je velika u odnosu na onu našu staru. Ima taj mali prozor i velika vrata. A vrata vode na magičan balkon. U uglu stoji stočić na kome ću malko kasnije piti prvu jutarnju kafu i jesti svež hleb premazan džemom od bresaka. Odmah do stočića je zid na koji će ići police koje pažljivo smišljam već neko vreme. Na njima zamišljam sezonske šolje i čajnike, a imaćemo i kafe-kutak. Još uvek nismo doneli naše stvari, za sada smo preselili samo par šolja i par kutija omiljenih čajeva. Čekam da nam stigne naš frižider i da uradimo nove elemente. Smešim se. Boja: crvena.

Odlazim do kupatila da se umijem. Posmatram taj mini spa raj koji sam uredila. Posmatram veš mašinu koju konačno imamo i korpu za veš. Korpa je bela, od trske i ukrašena je sivom tkaninom na bele cvetiće. Odmah do je ormarić koji je tata napravio. Sve je belo i sivo, detalji su zeleni i tirkizni. Sve miriše na čisto, na mirisne sapune i kupke. Imamo i veliku tuš-kabinu. Imamo i grejanje u kupatilu, pa nema više trčanja od kupatila do peći tokom zime, cvokotanja kroz hodnik i kikotanja kada mi Matija donosi ćebe da se uvijem ne bi li se ugrejala. Sada imamo spa halu! Male stvari. Boja: svetlo siva.

Nastavljam u dnevnu sobu koja je najveća prostorija u stanu. Ima veliki prozor i vrata koja vode na još jedan balkon. Tu su trosed i dve fotelje u kojim zamišljam zajedničko čitanje knjiga uveče. Pored su komoda, orman i vitrina koje je Nana tolike godine brižljivo mazila i pazila. Celo to društvo ostaje, planiram s njima jednu shabbyžurku. Uključujem računar, pripremam se za posao. Gledam stočić za kojim radimo trenutno, ne znam da li ima ukupno 30 cm visine. Tu smo Matija i ja postavili naše računare, kablove, priključke i modeme - napravili smo cyber kutak u stilskoj sobi. Čekamo da nam stigne naš radni sto i radne fotelje. To će biti najteži zadatak preuređivanja ovog novog stana: srediti i ušuškati veliki radni kutak u dnevnu sobu. Radujem se, volim izazove. Boja: bela.

Imam nekoliko sati do jednog posla i za to vreme moram odraditi drugi posao. Vraćam se kroz hodnik kako bih popila onu kafu čija se voda odavno ugrejala u staroj Naninoj džezvi. Hodnik je dovoljno širok da u njega stane i čiviluk, cipelarnik i lepa stazica. Čiviluk je prvi projekat koji ću raditi ovih dana. Biće mi potrebno malo farbe, lepka i tapeta. Uzbuđena sam. Boja: svetlo siva i rezedo.

Držim kafu u novom pokalu boje roze (ponovo volim roze) i otvaram vrata od balkona. Gledam na njemu sve te kutije pune starog posuđa i razmišljam kako jedva čekam da ih se rešim kako bih mogla što pre započeti projekat: ''zelena oaza''. Već smo naručili bele limene stolice, a i stočić smo rezervisali. Videla sam predivne šarene jastuke za te stolice, ali i velike podne svećnjake, kao i sve moguće varijacije na temu vintage saksija. Vidim muškatle na ormariću, palmu u ćošku i kaktuse na stočiću. Veselim se kao malo dete. Boja: bela i zelena.

Sedam za sto u kujni i mažem džem na hleb, pijem kafu i čekam da mi se Matija pridruži. Smejuljimo se i radujemo, i dalje se navikavamo na ovaj naš novi stan. Navikavamo se da imamo mesta za kuhinjski sto i stolice, da imamo balkone i da Njanja već gospodari njima. Uz smeh i dobru energiju planiramo prenošenje naših stvari iz starog stana i boju koja će ići na onaj zid u dnevnoj sobi. Nedostajaće nam ono naše malo gnezdo, ali vreme je da se krene dalje, u nove pobede.


Neću vam se izvinjavati što nisam pisala mesec dana, jer imam jako dobre razloge. Dobila sam sjajan posao koji od mene zahteva puno radno vreme i dosta angažovanja, ali uživam u njemu i kolegama koje sam upoznala. Onda sam u međuvremenu dobila još jedan posao o kome ću ovde često pisati (i kladim se da će vam se mnogo dopasti), a uz to i nekoliko projekata koji su već uveliko čekali u redu. Kao da sva ta sreća nije bila dovoljna, te je izglasano da se konačno selimo u veći stan. I dalje smo na Vračaru, samo u ulici koju jako dobro poznajem i gde sam bežala često sa časova iz gimnazije koja je tu na ćošku. Kladim se da ću sada češće nego ikada sretati onog profesora hemije koji mi je četiri godine zadavao muke i noćne more (ove more i dalje traju)... 

Sve to u jednom mesecu napravilo je havariju u mom savršeno organizovanom sistemu. Potrebno je pohvatati sve konce i sve izvesti na najlakši i najbolji mogući način. Potrebno je ostati odmoran, energičan i pozitivan čitavog dana. I onda, kada me uhvati panika i kada mi srce brzo zakuca, glava zaboli i ruke se zatresu od ribanja i nošenja kutija - ja kažem: ''Hej, čekaj! Osmeh na lice! Jeste mnogo novih situacija i stvari, ali barem je sve lepo!''... Jer prošle godine nismo imali ni deo toga, jer prošle godine i one tamo je bilo mnogo ružnih događaja i bila sam mnogo tužna. Ne smem reći glasno, već ću biti skromna: ''Mislim da nas je možda krenulo ove godine''. Zajedno smo i to je najbitnije, prošli smo kroz toliko toga i vreme je da i mi pokupimo plodove našeg vrednog rada. 

Sve fotografije su sa Instagrama, jer su mi i dalje sve stvari po kutijama – ujedno i aparat. Jedva čekam da sve raspakujem i postavim na svoje mesto, isto što i jedva čekam da krenem sa fotografisanjem. To otkrivanje novih kadrova, uglova i izvora svetlosti je prevelika sreća i ne mogu da dočekam da uradim prvi post u ovom novom domu. 

{DIY} Novi kutak za čiviluk

$
0
0
Sećam se da sam kao mala neprestano listala Bravacasa i njoj slične magazine. Tata ih je sve uredno kupovao i čuvao, a među njima je i pozamašna gomiletina Uradi Sam novina. Listala bih svaki i po nekoliko puta, maštala i bežala u svet savršenih stanova. Dok su neke druge klinke maštale o tome da budu princeze, da imaju velika venčanja, da su doktorke ili da se udaju za princa na belom konju, ja sam maštala o tri stvari...

Dugo me je držala želja da budem detektiv. Još smo sa tek nekoliko godinica crtali mape centra i Dorćola, pa se jurili po oronulim zgradama i tražili izgubljeno blago. Valjda je ona kolekcija Pet Prijatelja uticala na mene i sećam se da sam bila mnogo ponosna što znam šta je kat, šta su hlače i kruh. Onda sam imala serije kuvanja ispod okruglog stola moje pokojne baka Nade, gde sam pokrivala sto i stolice krpama i zavesama, pa sam se pravila da živim u šatoru i kuvam ručak za familiju barbika. Tu su bile i sarmice od listova pokidanog hrasta i blata iz dvorišta. Ono maštanje koje najviše pamtim, jeste uređenje stanova.

U svakom aspektu moje neke igre, stan je bio najbitniji. Da li kada sam pravila taj šator, ili sam nameštala kućicu za barbike, pa kada sam počinjala da crtam ili pišem priče... Svuda je savršen stan uvek igrao glavnu ulogu. I kada bih završila zamišljanje ili opisivanje tog stana/kuće, moja želja za igrom bi se polako gasila, dok ne bi osvanuo novi graditeljski projekat. Zato su mi Lego kocke bile omiljene igračke, a onda i The Sims. Oh, koliko sam samo sati provela u izgradnji kuće snova! Nije me toliko zanimala igra, koliko varanje i ona šifra (beše rosebud) uz pomoć koje se dobijalo mnoooogo novca, te si mogao da izgradiš vile kakve poželiš.

Sećam se tih časopisa, umela sam da listam one komade od po 200, 300 stranica, pa kada naiđem na deo gde su samo kauči recimo, onda bih se igrala sama sa sobom tako što bih terala sebe da odaberem samo jedan koji bih kupila. I tako na svakoj stranici različitih proizvoda, od korice do korice – pravila bih i gradila savršen dom. 

Za mene je savršen dom skromna kućica sa velikom baštom i vrtom. A dok ne dođem do toga, imam ovaj savršen stan. I nemam vremena da ga sređujem brzinom kojom sam zamislila, ali u svakom trenutku tog sređivanja ja uživam. I zaljubljena sam u sve što napravim. Tako sam zaljubljena u ovaj kutak i svaki put kada prođem kroz hodnik i vidim nešto veselo u njegovom uglu, ja se osmehnem, dodirnem tapete i nadivim se kako je tako mala ideja unela tako velike promene u ovaj prostor koji polako, ali sigurno osvaja moje srce.


Renovirali smo ovaj stan dosta dugo, međutim, on isprva nije bio planiran za nas, pa zbog toga ima par detalja koji se ne uklapaju u moj veseli stil. Hodnik je bio potpuno prazan, okrečen u toplu nijansu svetlo sive. Želela sam da krenem baš od hodnika, jer je najmanji, zahteva najmanje uređenja, a i on je prva prostorija u koju kročite kada uđete u stan.

Stari čiviluk se sastojao od dve ploče sa kukicama i bio je previše običan za moj ukus. Takođe, taj deo zida je već počeo da se prlja od kaputa, torbi i obuće. Zato sam odlučila da ga presvučem u drugu boju i iskoristim plastični tapet koji se lako održava.


Materijali i alat koji su vam potrebni, jesu: tapete u željenoj šari i dovoljnoj dužini i širini. Akrilni lak u spreju, metar, lenjir, šrafciger, makaze i olovka. Biće vam potrebna i obična čista krpa.


Prvo je potrebno skinuti kukice sa ploča. Potom dobro obrisati policu od prljavštine i prašine i pustiti je da se osuši.

Za to vreme, oprati kukice i takođe ih dobro osušiti. Ako nešto može da pokvari farbanje, to je onda prašina i njene čestice, pa je zbog toga bitno da pravilno pripremimo sve površine pre farbanja.


Ako nemate terasu, otvorite prozor u prostoriji u kojoj farbate i obavezno stavite papirnu ili neku drugu masku na lice. Postavite kukice na papir i okolo njih postavite paravan od papira, kako ne biste ofarbali ostatak nameštaja/stvari/prostorije. Poprskajte kukice tananim slojem sa udaljenosti od min. 15 cm sa svih strana i ponovite farbanje nakon 30 minuta – kada se prvi sloj dobro osuši.


Dok se kukice suše, vi možete početi sa lepljenjem tapeta. Ja sam od boja odabrala ovu mint/rezedu (malo se lošije vidi na ovim fotografijama) sa belim tačkicama i uz nju belu mat farbu za kukice. Tapete su širine 45 cm i uzela sam rolnu dugu 4m, kako bih pokrila deo zida širine 80 cm.

Rolnu sam premerila i isekla tačno onoliko koliko bi mi trebalo da oblepim unutrašnjost ploče i zid do poda. Vodite računa da tapete sečete precizno, jer ćete na taj način dobiti uredan izgled bez krivih krajeva.


Ja sam krenula od same ploče i njenog vrha, tj. donje/unutrašnje strane. Pažljivo sam i podjednako odlepila zaštitnu foliju i prvih 10 cm zalepila tik uz ivicu ploče. Sinhronizovano sam skidala foliju i mekom krpom povlačila vazduh u pravcu odozgo – nadole po samom tapetu. Na taj način sam savršeno slepila zid i tapet, isterala višak vazduha i ujednačeno prilepila obe ivice tapeta.

Lenjir mi je pomogao da uvučem tapet u ćoškove ploče i zida i dobro ga zalepim bez neravnina. Plastični lenjir takođe može poslužiti za povlačenje preko tapete i prijanjanje, ali ako su tapete nežne i lenjir oštar, može se desiti da oštetite površinu tapeta. Zbog toga sam ja odabrala čistu krpu koju sam polu-snažnim pritiskom prevlačila i na taj način ''peglala'' tapet.

Isti proces sam ponovila i sa druge strane čiviluka, jer su mi bile potrebne dve rolne od po 45 cm. Namerno sam pustila da se preklapaju, jer je zaista teško uklapati sitne šare na ne tako ravnom zidu. Iako sam vrlo vodila računa kako lepim tapet, desna strana mi je pobegla ukoso za par stepeni, ali to sam rešila tako što sam višak koji je otišao ukoso isekla i odstranila uz pomoć lenjira i skalpela, vodeći se ostatkom zida i uglom od 90 stepeni kao referencom.


Kada su se kukice potpuno osušile, vratila sam ih na svoja mesta samo preko tapeta. Ako ste pre lepljenja tapeta imali rupice od šrafova za kukice kao ja, bilo je potrebno samo izmeriti šablon razdaljine po kojim su one bušene i kasnije ih samo dobušiti preko tapeta kada ponovo budete želeli da okačite kuke.



Gornji deo čiviluka možete iskoristiti za odlaganje ključeva ili sitnih stvari, dok na podu možete napraviti mini cipelarnik od drvenih korpica. Ali, o tome neki drugi put. :)

Ono što mi se ovde tako mnogo sviđa, jeste obična i jednostavna ideja koja se realizuje za samo sat vremena, a da tako velik rezultat. Boja tapeta ide idealno uz kukice i sve se savršeno slaže sa sivkastim zidom. S obzirom da sam odabrala paletu boja za stan, sve će biti u sličnim tonovima i sve će se međusobno povezivati. Tako recimo preko puta zida sa čivilukom imam ogledalo čiji je ram potrebno ofarbati u boju tapeta, pa pored je zid za photo-wall i tako iz jedne u drugu prostoriju. Pošto još uvek nismo sredili parket, ja sam na podu kraj čiviluka stavila dve podne pločice koje su ostale od sređivanja kupatila.

P.S. Pošto je interesovanje za tapete veliko, htela sam samo da vam javim da sam ih kupila na Buvljaku, i platila sam 180 dinara metar! Ima raznih motiva i ima raznih tezgi koje ih prodaju. Ni ja nisam bila previše oduševljena izborom po tapetarskim radnjama, ali ni cenama – pa sam rešila da dam šansu Buvljaku i voilà! :) 





Čokoladni WUWU užitak

Dani emocija od kojih i glas zadrhti

$
0
0
- Sve se dešava sa razlogom. 
- Ekvilibrijum.
- Sreća je u malim stvarima.

I tako svaki dan, ponovim sebi jedno dva, tri puta i sve je u redu. Okrenem se oko sebe, pogledam sve te ljude koje volim, sve te radosti koje doživljavam i njega s kojim sve to delim. Budem srećna i drži me to osećanje dugo, dovoljno da mi glas zadrhti kada poželim naglas da se zahvalim svima njima što su u mom životu. 

I onda mi glas zadrhti kada poželim da kažem: ''Volela bih da je Nana sada tu sa nama'' ili ''Vidi kakav je divan dan, volela bih da je Leca kod kuće i da mogu da odem po nju i da krenemo u dugu šetnju kejom''... Ali nije tako i u trenucima kada se slavi život i ljubav, najviše vam fale ljudi koji nisu tu. 

Ovaj april je bio mesec emocija za mene. Naučila sam da mogu da se izborim sa rokovima i obavezama kada je posao u pitanju, sa ljudima koji nisu dostojni da budu u mom životu, sa Njanjom koji u tri saja ujutru reši da galopira po kući, sa komšijama, sa glupostima koje me pecnu trista puta dnevno, ali sa emocijama se i dalje borim. 

I dalje se navikavam na novi poredak u mom životu i na to što mi je neko sve istumbao za 360 stepeni. Kažem: ''Razumite me'', ali retko ko razume. Zapravo, mislim da sam JA jedina osoba koja sve to ne razume, jer se svakodnevno svađam sama sa sobom:

- Polako, strpljenje je ključ.


Dakle, preselili smo se. Ono kao konačno. Ali kutije i dalje leže po kući, pa je ona velika ispod stola proglašena za mesto u kome se skrivao kineski striper (ljudi u Kini - kompaktni i sitni) i koji je čekao na znak nogom kako bi iskočio i izveo tačku na jednoj devojačkoj večeri. Na kraju smo zaboravili na Kineza, a devojačko veče je bilo moje.

Zabavna je činjenica da je prvo pitanje koje vas pitaju kada kažete da se udajete: ''A je l' vi to čekate bebu?'', a onda sledeće u nizu je: ''A što tako odjednom?''. A nema ono: ''Hej, čestitamo i srećno, pa to je divno!'', nego da se odmah proveri zašto se neko dvoje venčava, mora da je žuta štampa po sredi. 

Kada ono, ništa specijalno, osim toga da se volimo. 

Volimo se više od svega, najviše na svetu, do meseca i nazad. A i toliko smo dugo zajedno, pa smo eto tako, odjednom, rešili da se venčamo. Zapravo smo rešili da veliku godišnjicu proslavimo brakom, onako, samo zbog nas. I srećni smo. Mnogo.

Zato sam rešila da okupim moje devojke (neka lica će vam biti poznata) i napravimo pošteno devojačko veče, sa sve temom i koktelima, igricama i izlaskom. Jer ko se više raduje od njih? To veče smo bile vesele i tufnaste Mini Mausice / Mačkalice / Mišice, iliti što bi posle rekli ovi ljudi po klubovima: ''A je l' vi nešto promovišete?'' Da su mene to pitali, ja znam šta bih rekla:

- Da, promovišemo ljubav i brak.

Ovih dana imam problem sa otvaranjem, valjda zbog te bure emocija. Pa mi je malo teško da kažem sve što mi je na umu, a rekla bih puno, a opet bih i puno sakrila. Jer ne mora baš sve da ide u etar, neka nešto ostane i za nas. Glas mi je zadrhtao kada sam nazdravljala to veče i zahvaljivala na godinama druženja i pomoći da to veče izgleda tako veselo, pripito i tufnasto. Jer, drugarstvo (27 godina and counting...), jer, kuma. 


Sutradan je onako pod utiskom nas nekoliko krenulo na jedan mini road trip. Zaputili smo se na jedan salaš sa specijalno-tajnim zadatkom, ali sa poletom i igrom u srcu i glasu. Možda ste već ovih dana naslutili o čemu se radi, jer je bilo vesti napojedinim stranama, ali što se mene tiče i moje objave, sačekaćete sledeću nedelju.

Otkriću vam samo ključne reči: gozba, hedonizam, salaš, maj, kinfolk.

A onda smo se on i ja spakovali u kola i polako putem zalaska u Vojvodini, krenuli ka našem novom domu. Sa prolećem u kosi, suncem na licu, zelenim ravnicama i Jeffovom Milinom u zvučnicima. To veče, kada sam sabrala utiske, rekla sam: 

Dva dana savršenstva. Nama je bilo toliko lepo, da se plašim sutrašnjeg dana! 


A kao da sam osetila, odnosno, i jesam osetila. Nekoliko dana pre tog vikenda, sanjala sam strašno ružan san. Probudila sam se to jutro i onako sa suzama, rekoh Matiji: ''Mislim da će Leca uskoro da ugine''. Par dana kasnije, nakon vikenda prepunog ljubavi i druženja, odmah to jutro kojeg sam se plašila, zazvonio je telefon. 

Zvala je mama da kaže kako Lei nije dobro i da moramo da dođemo po nju da je vodimo na veterinarski. Znala sam istog trena, još pre nego što je zazvonio telefon. Znala sam, jer sam danima unazad razmišljala samo o njoj i o tome kako me moji nisu okrenuli tog i tog dana, jer se plaše da mi kažu da je Leca uginula. 

Ali ne, ja sam morala da budem tu, tog dana, da je ispratim i pozdravim se sa njom dok sam joj držala glavicu u rukama, dok sam joj pričala, dok sam joj mazila krzno i skidala joj ogrlicu. Dugo smo se opraštale, jer nisam htela da odem. Samo su mi preletale godine i godine života sa njom, od bombardovanja, sakrivanja po podrumu, valjanja po tepihu, trčanja po Kališu, prvog zuba koji joj je zazvečao po parketu dok je bila beba, radovanja kada se vratim kući, penjanja na prozor, upoznavanja sa Njanjom, mog i njenog puberteta, odlaska na Zlatibor i bežanja pod Tornik, jer, volimdasamvuk. Leca, koja nam je obeležila 15 godina života i poslednji mah repom za sve prijatelje koji su je obožavali tokom svih tih godina. 

Eh, valjda sam zbog toga bila toliko smirena te naredne nedelje pred venčanje. Uzdrmalo me je sve, glas mi je drhtao svako malo, kao da se život odvijao sa blur efektom na 50%. Srećna sam, radujem se, a istovremeno i tugujem. Ali, tako mora. Da se vratimo na početak i onu ravnotežu, gde život ima svoje lepe i ružne momente, podjednako - uvek.

Ali, u toj nedelji, potkralo se toliko puta:

- Ja jedva čekam tu subotu. Ja jedva čekam da se venčamo. 

I bilo je ludo! Mnogo ludo, ali toliko spontano i veselo, da sam sada još srećnija. I nikada ne bih ni delić promenila od onoga kako se sve zbilo.

Imala sam u glavi savršenu venčanicu, koja nije bila obična venčanica. To su bili suknja i korset koje je Dušanka specijalno radila za mene. Zajedno smo crtale skice i birale materijale, a onda smo i glasale tokom devojačke večeri kako dekolte treba da izgleda. Komplet je bio gotov dan pred venčanje, jer ja nisam žurila.

Frizura bez probe? Nemoguće.

Dan pred venčanje:

- Dobar dan.
- Dobar dan.
- Ja bih da zakažem šišanje i friziranje u 10, tj. kada otvarate salon.
- Ok, može u 10.

Sat vremena kasnije:

- Dobro veče, ja sam hteo da Vas pitam, da li možemo da pomerimo šišanje za recimo pola 12, jer nam 10 sati ne odgovara.
- Aha, pa može, da. 
(Ivana, udaješ se u pola 2, alo!)
- Ups, izvinite, a je l' može ipak nešto ranije, jer znate, ja sam mlada i udajem se u pola 2.
(tišina)
- Aaaaham, ok, onda, da li možete da dođete u pola 9.
- Može, hvala, ja već imam smišljenu frizuru, znate imam crvenu kosu i hoću neki cvet i romantične lokne...
- Ok, vidimo se sutra ujutru. 
(Ivana, debilu, smiri se!)

A onda sam se na dan D probudila i otišla ujutru do frizera, dok je moja mama u pola friziranja zvonila na interfon salona da kaže: ''Ja sam mama od mlade, donosim bidermajer''. A ja sedim u onoj stolici i pijem čaj (pa kako, pa naravno) i u fazonu sam: ''Pa da, to radi samo moja mama, a rekla sam joj da mi ne treba bidermajer''. 

Onda sam u trenerci, sa loknama koje se još nisu dovoljno spustile, lakom u kosi i bidermajerom u ruci krenula do jedne radnjice gde sam videla burmu od gorskog kristala i rešila sam da je to jedini prsten koji bih ikada mogla da nosim, jer nikako ne volim prstenje. 

A kad sam stigla kući, videla sam da imam još oko dva sata do polaska u opštinu, pa sam rešila da plaknem sudove za slučaj da neko posle dođe na kafu, da ne bude krša u kući. Kupanje? Šminkanje? Kakvo crno spremanje? Posle sam razmišljala i shvatila sam da je to moja pilula za smirenje. Kada je sve zategnuto i oprano, čisto i na mestu, to je moja terapija. Moj stres nestaje onog trenutka kada vidim da je sve složeno onako kako sam zamislila. OCD ili ne, ali u tom trenutku, radio je posao. A da, pa i nije baš, jer je nestala voda u zgradi, sat vremena pred polazak u opštinu, a ja se nisam okupala, nisam oprala šolje od čaja. Tu sam morala da zaplačem, pa je Matija išao da reguliše vodu, a ja sam za to vreme po prvi put isprobavala svoje nove cipele. Jer, Doroti.

Venčanje je u pola 2. U 1 sam i dalje čekala u sobi, polu-obučena. Kuma je jurila u svojim stilleto cipelama dva bloka do mene, jer naravno da je bio zastoj na Bulevaru. Čekala sam je da mi zašnira korset, a i da popijemo po koju, da nazdravimo. Urnebesno, jer tako je zabavnije. 

Ostatak je već priča za sebe. Shvatili ste da nismo pravili svadbu, već jedno malo porodično okupljanje u opštini i restoranu. Uradili smo to zbog nas, a okupili smo najbliže da sa njima podelimo jedan od najlepših trenutaka u životu. Nadam se da me razumete, ali slike od tog dana želimo da sačuvamo samo za sebe i najbliže... 

Ali neće moći - ove noći. Jer, kum.

- Slušajte pažljivo, u nedelju, dan nakon venčanja, morate da budete kući.
- Ok, kad?
- Nije bitno, u nekom trenutku, javiću vam sve.

Dan venčanja:

- Sutra u 9 ujutru morate da budete budni i kući.
- Aman Mediću, kako da se probudim, šta ako zaglavimo večeras?
- Morate, ne zanima me. 

Nedelja jutro, 8:45h:

- Matiću, a je l' ja moram da se presvlačim, a je l' mogu da ostanem u pidžami?
- Ma kako hoćeš, Meda je rekao da moramo da ustanemo.
- Ok.
- Matiću, a je l' mogu ja da sedim u kuhinji, taman sam pristavila čaj.
- Meda je rekao da moramo zajedno da otvorimo vrata kad pozvoni. 
- ... i ne, rekao je da ne virimo kroz špijunku.
- Ok.

I onda je u 9:15 zaista neko pozvonio i ja isprva nisam htela da otvorim, ali je onda Matija insistirao da ipak dođem do vrata i otvorimo zajedno. 


- Ali tvoja faca u trenutku kada je Matija otvorio vrata!
- Vi niste normalni.
(njihov smeh)
- Ja sam ozbiljno pomislila da mi je ovaj Medić dovukao ekipu 48 Sati Svadba na prag! Ma kakva svadba, em nema svadbe, em smo se venčali juče!
(odlazim da se durim u sobu)
(pa to je Jovana Tomašević! Sa objektivima! Šta će im objektivi?! Jao, pa oni hoće da nas slikaju! A kosa, skroz mi se rasturila kosa od juče! A korset? Ne mogu da ga oblačim danas, kanula sam vino na njega!)

- Ok, diši, šta se dešava...

Kum je sve organizovao. I kumu i Jovanu i Đorđa. I čak je objašnjavao kako nam izgleda zgrada i ulazna vrata, da Jovana i Đorđe mogu što bolje da se strategijski nameste kada mi otvorimo vrata. I gledali su moju suknju i komplet odeću sa venčanja od dana ranije, da bi mi kupili bidermajer - znajući da će onaj pravi/prvi otići kumi u ruke. I Jovana mi je donela teglu divlje nane. I sve je bilo tako... Blur na 99%. Jer, prijatelji.

Da imamo dan sa profi fotografima, da imamo stotinu slika, da okačimo sve slike po celom stanu, da smo zajedno, da idemo negde, gde je obala magična i gde je bio potreban samo jedan opis kako bih se upecala:

- Imam jednu liticu... Podseća na Irsku.
- Hajdemo. 

Ako ste izdržali dovde, kazaću vam i obradovaću vas da je ovo samo prvi deo posta. Fotografije koje su Jovana i Đorđe uradili za nas taj dan, želela sam da uklopim u dve priče. Jedna je ovde, ispod ovog pasusa, i mislim da nema potrebe da više pričam (rečima), osim uz drhtaj u glasu:

- Hvala! 


Autori fotografija (osim prve četiri): Jovana Tomašević i Đorđe Bošković
Autorka mašne za kosu, korseta i suknje: PinUp Art by Dušanka Savić
Autorka ukrasa za kosu: Marijana Kovačević za @utorke
Autorka postolja za burme: re:art:concept


M & I

$
0
0

Tori Amos

Znate, sada sam htela da napišem roman kako je ljubav postala precenjena i da je izašla iz mode. Naravno, to nije moje mišljenje, ali ja imam utisak da sve više ljudi upravo deli to mišljenje. Jer glupo je naglas reći da volite nekoga, ili uopšte spomenuti ljubav i te dve reči: ''Volim te''. Čak, te dve reči su dospele na toliko visoku poziciju zabranjenih reči, da se štrecnem kada ih negde pročitam ili čujem van moje veze. 

Da li je volim te izgubilo na značaju, ili je jednostavno postalo znak slabosti?

Da, mogla bih da započnem doktorat na tu temu sada ovde, ali pak, nismo zbog toga tu. Obećala sam vam nastavak naše priče, pa ovom prilikom želim da vam se još jednom zahvalim na divnim komentarima i željama u prošlom postu. Divni ste! 


Moram priznati da mi je sve teže da se otvaram javno. Kada sam počela ovaj blog, pisala sam o svemu u svakom trenutku, ali kako vreme prolazi i kako se čitanost sve više povećava, tako imam utisak kao da se svaki put nalazim na sve većoj pozornici i glas mi se sve više utišava. Nije to do vas, do mene je svakako. I dalje među komentarima vidim dobro poznata imena i drago mi je da se čitamo tako dugo. Ulivate mi sigurnost, da sam i dalje ona stara Iv i da se nisam ništa promenila od prvog posta.

No, kada dođe trenutak gde moram da napišem našu priču i da vam kažem koliko se volimo, grlo mi se ponovo stegne. Počnem pisati, pa napišem par pasusa, pa ih obrišem. Zaustim da kažem nešto, ali ne ide, previše je lično ili previše je jako osećanje, ne mogu ja to tako javno... 

I onda, slušajući Tori i naš album, ja odlučim da vam ipak dam ove fotografije, koje pričaju same za sebe. Jer mislim da se sve vidi. Ogoljena osećanja. Iskrena i spontana, baš onakva kakvi smo mi. Blesavi. 

P.S. E, da, volim te. 


Autori fotografija: Jovana Tomašević i Đorđe Bošković
Autorka mašne za kosu i suknje: PinUp Art by Dušanka Savić


We Need Your HELP!

$
0
0

sms na 1003


''Severe floods have struck the people in Serbia, Bosnia and Croatia these days, leaving thousands of children homeless, without food, water, warm and dry clothes. Roads and bridges are flooded and destroyed by the worst flooding in history. Schools and kindergartens have been shut down. 100,000 homes in Serbia and Bosnia respectively are left without power, while rain-swollen rivers and surging water course through towns and villages, overflowing across streets into homes, causing landslides and other disasters.

The situation is so dramatic, that the entire families have lost their homes in the floods. Finding a shelter is a real adventure for many. The number of victims drowned in these floods is on the rise and yet to be determined.'' 



Gozba

$
0
0
Gozba je bila zakazana za maj. Sve smo bili dogovorili, samo je bilo potrebno da sednemo u kola i odvezemo se u zalazak na salašu. A onda se našem narodu desila ova potresna priča i svi planovi su potonuli. Zaista nam nije bilo do slavlja života u tako teškim trenucima, imali smo preča posla. Ali nismo odustali od ideje, samo smo je pomerili za jul.


Jul je za mene uvek značio prazan grad, smiraj, bosa stopala i voćna salata koja se hladi u frižideru. Tu je i moj rođendan, ali već krajem juna ljudi pobegnu na obale/planine, pa onda tokom tog mog dana niko nije u gradu. 

Onaj osećaj kada sunce upekne i asfalt se topi. Ne pomaže ni da se sakrijete kraj reke, jer vrućina je nesnosna. Iako pijete na litre ledene vode, nekako vam sivilo grada ne dozvoljava da se rashladite. Jer potrebno vam je da pobegnete od ulica i veštačkog hlada koji prave tužne zgrade. 

Kada pomislim na letnji hlad, ja vidim polja zelene trave i cveća, vidim bogatu krošnju drveta koja se njiše na laganom povetarcu koji osetite tek kada prolijete par kapi ohlađene vode dok naginjete iz balona. A onda se te kapi slivaju od usana, preko vrata do grudi i svet stane na trenutak, jer posmatrate kako vam koža upija te kapljice i ponovo postaje topla. 

Letnji hlad me tera da mislim o izletu. Ako zamislim krošnju, ja vidim prostirku ispod nje i korpu sa ukusnim đakonijama. Iz te korpe izvire flaša sa limunadom i svežim listovima mente u njoj. Tu je i činijica trešanja, naseckane kriške dinje i rustični tart sa jabukama. Kafa je u termosu sa karo šarom, a mali radio svira Still.

Laying quiet in the grass
Everything is still
River stones and broken bones
Scattered on the hill...

Foo Fighters 


A onda zamislim sve to u jednom dvorištu na kraju bačke ulice, ispod višnje na mekanoj travi koja miluje bosa stopala. Čuje se graja propraćena ritmom kahona i čangrljanjem escajga i kristalnih čaša. U hladovini smo, ali nam sunce više ne smeta jer je nisko na horizontu, uskoro menja smenu s toplom večeri i mesečinom.

Girlande igraju pod svetlošću sveća i lanterni, fenjeri su rasuti po čitavom dvorištu, a dva crna psa i jedan žuti mačor čuvaju kapiju. Čuvaju dvorište, jer se nadaju da će tako zaslužiti komadić Gozbe



Svi volimo Kinfolk i uživamo u konceptima koje oni prave. Ali Gozba je nešto drugo, nešto naše. Kada kažem ''naše'', mislim na ovaj Balkan i svu kulturu i bogatstvo koje nosi u pismu, specijalitetima, vinima, pogačama i ornamentima... Gozba je slavlje života koje je proizašlo iz godina druženja, ljubavi, kuvanja i želje za stvaranjem nečeg lepog i nesvakidašnjeg. Ili pak, Gozba je podsetnik na ono neko staro i zaboravljeno vreme, kada se gostilo po selima ispod oraha, trešnje ili višnje, a beli, uštirkani stolnjaci su krasili trpeze pune zgodne hrane. 

Kada nam se La prvi put javila sa idejom da organizujemo Gozbu, čini mi se da su nam zacaklile oči. Od tada nam cupkaju kolena i sa nestrpljenjem čekamo da se dogodi naša prva večera pod ovim imenom. Jer želimo da vidimo kako se sve te ideje realizuju, kako se dekorišu svi ti stolovi, kako se krčka ono u loncu i kako se nasipa svo to vino. 

Ideja je bila da se prva Gozba dogodi 23. maja na Perkovom salašu. Tada ne bismo kuvali mi, ali smo uveliko imali pripremljen meni čije smo delicije pažljivo birali i vina uklopljena uz svaki sled. Ali, odložili smo je (k'o što pomenuh u prvom pasusu), tako da je ovaj put pripremamo na dobro poznatom terenu u kuhinji koju toliko volimo. Mi kuvamo, mi dekorišemo, mi pripremamo poklone, mi stvaramo muziku, mi nazdravljamo.

Zato vas i pozivamo na Gozbu 5. jula, jer želimo da to slavlje života podelimo sa vama. Ne želimo da Gozba bude zatvoren krug hedonista, već želimo da vas podsetimo na male radosti koje možete doživeti zajedno sa nama, samo uz dobru trpezu i osmeh. 


Autorke svih preostalih fotografija (osim onih sa watermarkom) su:
Sonja Lazukić, fotografije preuzete iz posta: Mi smo Gozba
Nevena Zelunka Cvijetić (iliti La), preuzete iz posta: Gozba

Društvo Gozba čine: La i Miljan, Ivana, Sonja i Boris, Đorđe, Matija i ja.




Jazz Bašta

$
0
0
Ima to jedno mesto u gradu koje je jako dobro skriveno, a ljudi neprestano pričaju o njemu. Skoro svaki photo session nekog venčanja se završi tamo, među morem sijalica i cveća koje vise sa neba. Nalazi se kraj malih stepenica koje vode ka reci, a u svom dvorištu krije stari toranj i cigle matorije od naših baka... 

To mesto sam prvi put upoznala u maju prošle godine, tokom snimanja jedne pastelne inspiracije. Zaljubila sam se istog trenutka, a razloge bih mogla da nabrajam u nedogled. Da l' zbog te santorinovske, a beogradske atmosfere, da l' zbog svoje skrovitosti, da l' zbog cveća i lampiona ili zbog načina na koji se ophodi prema džezu. Jer ljudi koji posećuju ovo mesto, dolaze sa pravim razlozima. 


Nakon tog maja, više puta sam sarađivala sa Baštom, ali u okvirima snimanja sa Dirižablom. Znate već kako to ide kada ste fascinirani nekim mestom, pa ne možete da se odvojite od njega, te svaki kutak iziskuje neku novu inspiraciju ili kadar za buduću fotografiju... 

Početkom godine, bila sam u euforiji oko venčanja. Dok smo još imali ideju da pravimo žurku povodom proslave braka, Bašta je bila prvo i poslednje mesto gde bi se održalo naše slavlje. Međutim, i nakon skoro gotovih pregovora, ipak smo se odlučili za intimniju varijantu. No, iz svih tih pregovora, sasvim namerno, izašla je ideja vlasnika Bašte da im ja pomognem oko dekoracije njihove miljenice, kako bi bila spremna za početak prolećne/letnje sezone. 

Naravno, predlog sam prihvatila sa dečjim osmehom na licu! 


Skiciranje, traganje, sastančenje i farbanje je trajalo nekoliko meseci. Kiše su nam bile glavni nepozvani gosti, ali smo uspevali da izađemo na kraj sa svim nepogodama. Jer prvi zraci sunca tokom hladnog februaru, dok sedite u još uvek praznoj Bašti, smišljate sledeći kutak za dekorisanje, klopate doručak i ispijate šoljicu kapućina - neprocenjivo. Oni trenuci zbog kojih volim svoj posao.

A volim ga i zbog ljudi sa kojim imam priliku da sarađujem i postanem prijatelj za sva vremena. 


Dovoljno je da prelistate naše najtiražnije časopise i da pogledate najbolje domaće reklame i biće vam jasno kome je sve Bašta takođe omiljeno mesto iliti izvor inspiracije. Ili ako zavirite na Instagram, videćete koji detalji najviše očaravaju baštenske goste. Jer, ponosna sam. 

A, ako već niste bili baštenski gost, mislim da je ovo leto pravo vreme da ispravite tu nepravdu. Posebno ako ste ljubitelj dobre live svirke, džeza. vina i domaćih ledenih čajeva. Moja preporuka: crni ledeni čaj - pila bih ga na litre.


Svaki kutak i svaki detalj rađen je sa puno ljubavi i dobrog razmatranja pre svega. Skoro pa svaki predmet u Bašti jeste rađen po narudžbini ili je posebno redizajniran za njene potrebe. Sve je u znaku proleća i leta, džeza, mora, modernih elemenata zamaskiranih u vintage šmek. Svaki cvet je zasebno biran i ubiran, svaka saksija je premeštana barem tri puta pre nego što je našla svoje krajnje savršeno mesto. 

Ali, to se vidi već kada načinite prvi korak kroz plavu kapiju na Malim stepenicama u Karađorđevoj 43. Nema potrebe da više pišem hvalospeve, jer Bašta već dugo ima svoju ekipu koja je svake sezone sve brojnija, toliko, da je slobodno mesto za sedenje postalo raritet.


Želim da se zahvalim Miletu, Vladani i Sanji na velikom poverenju koje su mi ukazali ovim projektom. Na svakom saslušanom i prihvaćenom predlogu, na svakoj ideji kojom su doprineli da naš zajednički rad ovako zasija. Takođe, hvala Dragani - novopečenoj mami, koja je nedelju dana pred porođaj radila sa nama na ovom 40stepeniuhladu snimanju i hvala Jovane što se tako dobro snalaziš među prokuvanim ženama. :)


Dekoracija i stajling: Mali Iv
Fotografije: Dragana Đorović i Jovan Marjanov * Novi Dirižabl 
Za: Jazz Baštu, Karađorđeva 43 (Male stepenice), 062 8711475, FB stranica: Bašta




Tortilja korpice i grčka ljubavna priča

$
0
0

Jeste da je četvrtak i da je vreme za novi post, samo što ovaj put nisam pisala ovde, već kod Lalice na blogu. Zapravo, tamo sam se raspisala. Osim recepta za ovaj superbrz i zdrav obrok, kroz post ću vas voditi na Skiathos i pokazaću vam neke od mojih omiljenih plaža i delova tog ostrva. Javite nam kako vam se sviđaju i priča i recept! Hleb & Lale post: Gost na blogu Mali Iv iliti šta ima na Skijatosu.



Viewing all 86 articles
Browse latest View live